Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Jaké jsou vyhlídky cen nemovitostí v Plzeňském kraji

Ačkoliv nás již více než rok sužuje pandemie koronaviru SARS- CoV-2, ceny nemovitostí na realitním trhu neklesají. Podle makléřů nelze očekávat, že by současná krize, alespoň v dohledné době, nějak dramaticky tuto skutečnost změnila.

Zájem o bydlení v Plzeňském kraji stále roste

Odborníci se jednohlasně shodují, že je poptávka po bydlení již dlouhou dobu vysoká a situace se nezměnila ani v loňském roce, kdy Česko zasáhla pandemie. Poptávka přesahuje nabídku a tato skutečnost jednoznačně ovlivňuje ceny bydlení, které jsou zejména ve velkých městech vysoké. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupá počet obyvatel zhruba v polovině krajů a poptávkám po bydlení dominují zejména velká města. Kromě Prahy roste především Plzeňský kraj, dále Středočeský a Jihomoravský kraj.

Přestože v Plzni vzniká nová výstavba jako houby po dešti, nové byty stále neuspokojují poptávku zejména střední třídy a investorů. U novostaveb a dalších developerských projektů proto nelze v dohledné době čekat propad cen bydlení v regionu.

K mírnému snížení cen může dojít u méně žádaných lokalit

Vliv na neustálý zájem o reality mělo v roce 2020  zcela jistě zrušení daně z nabytí. Kupující tak ušetřil 4 % z nákupní ceny, což je v případě realit nezanedbatelná částka. Zároveň před nástupem pandemie byla česká ekonomika v dobré kondici a projevila se tak její setrvačnost.

V letošním roce se očekává mírné zvýšení nezaměstnanosti, což by se mohlo lehce projevit v cenách za bydlení, které v současnosti stojí na okraji zájmu. Typicky jde o odlehlé lokality či starší byty v panelových domech. Realitní odborníci však upozorňují, že takových případů v Plzeňském kraji bude skutečně málo. Pokud se podobnou nemovitost chystáte prodat, odborníci doporučují prodej neodkládat. Je to lepší, než riskovat ztrátu. Na druhou stranu s koupí radí ještě počkat, pokud tedy na byt nespěcháte.

V případě vleklejší koronavirové krize ale není možné odhadovat ceny nemovitostí na dlouhé měsíce či roky dopředu. Jak se budou vyvíjet ceny realit například na sklonku letošního roku, kdy může být nezaměstnanost daleko vyšší, je zatím nejisté, a tak se vyplatí naslouchat zkušeným makléřům.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: