Foto: ÚMO 3

Jezírko ve Škodalandu čeká další čištění od plžů

Jezírko na Škodalandu má již velkou část čištění od plžů nakažených cerkáriemi za sebou. Jsou jich zde tisíce a jejich vysbírávání se konalo od 27. června do 11. července. Celkem pět hodin se zde také potápěl hydrobiolog s odsávací hadicí poslední červnový den. Odhadem je v současné době odstraněna zhruba polovina plžů.

„Díky tlakovému vozu na čištění kanalizací od Vodárny Plzeň na podařilo se odsát velké množství řas, vodních plžů i kamínků. Další dny opět probíhalo manuální čištění jezírka,“ uvádí hydrobiolog Jindřich Duras.

Další velké čištění se uskuteční dnes, 13. července, kdy je opět objednaný odsávací vůz a potápěč, který se ponoří pod hladinu s kyslíkovou lahví. Poté bude ještě třeba vyčistit stěny jezírka a zlikvidovat zbylá vajíčka a případně nové šneky, kteří se z nich vylíhli.

Plži
neci z jezírka. Foto: ÚMO 3

Následovat bude test situace koupáním dobrovolníků. Otevření jezírka pro veřejnost je pravděpodobné až ve druhé polovině prázdnin a dojde k němu na základě provedeného testu a rozboru vody Zdravotním ústavem.

Třetí městský obvod také spolupracuje s výzkumným střediskem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která se šneky zabývá a již prováděla šetření na místě. „To odhalilo čtyři druhy plžů. Parazitováno potenciálně rizikovými druhy motolic je zhruba kolem pět procent z nich,“ doplňuje Duras.

„Protože cerkárie, které způsobují sice zdraví neohrožující, ale velmi svědivou kožní vyrážku se na plže přenáší z kachního trusu, zároveň se hledají další možnosti vysídlení kachen z areálu Škodaland. Prosíme návštěvníky, aby kachny v žádném případě nekrmili,“ říká mluvčí třetího městského obvodu Michaela Adámková.

Kachny ve Škodalandu

S kachnami byl v areálu problém již předchozí roky, plži se zde takto rozmnožili poprvé. Líbí se jim v čisté vodě a rozbor potvrdil, že ta zde má kvalitu velmi dobrou. Cerkárie rozbor vody neodhalí, lze je zjistit pouze zkoumáním šneků.

Cerkáriová dermatitida je vyrážka svědivých pupínků, které se vytvoří, když pokožku napadnou tzv. cerkárie. Jsou to asi půl milimetru až milimetr dlouhé tenké larvičky, které v sobě nedobrovolně odchovávají vodní plži. Cerkárie je jedno z vývojových stádií ptačích motolic. Dospělé motolice žijí v kachnách, kde produkují spoustu vajíček. Ta ve vodě prasknou a mikroskopická larvička napadne vodního plže. Do toho se zavrtá a v něm se i dále pomnožuje. Když jsou larvičky v plži dostatečně velké, opustí ho a snaží se najít kachnu na hladině. Pokud ve vodě místo kachny natrefí na plavce, některé druhy motolic to omylem zkusí i na jeho kůži. Neuspějí-li hynou během 24 hodin. Pupínky na lidské kůži jsou známkou, že náš imunitní systém cerkárii zlikvidoval. Kromě svědivých pupínků už žádné zdravotní riziko nehrozí.
Zdroj: ÚMO 3

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: