Foto: Pivovarské muzeum

Pivovarské muzeum v Plzni zve na unikátní výstavu s karetní tématikou

Karty a hospoda zkrátka patří k sobě! Nevěříte? Tak navštivte unikátní výstavu v Pivovarském muzeu v Plzni, kde se o tom budete moci přesvědčit. Na výstavě si budete moci prohlédnout obrazy s motivem karbaníků v hospodách, pivní korbele s motivem karet, samotné karty a mnoho dalších výjimečných předmětů, které ve vás probudí touhu usednout ke karetnímu stolku a dát si partičku. Také to je na výstavě samozřejmě možné! Stolek a rozličné karetní hry jsou vám k dispozici.

Časté výtvarné zpodobnění hráčů karet svědčí o tom, že i malíři měli k této hře kladný vztah. Anebo je zajímala vášeň hráčů v nálevnách různých dob i kategorií? A podobně, jako se karty dostaly na obrazy, vyzdobila postupně rozličná vyobrazení různé karty. Některá jsou tradiční, jiná příležitostná.

„Společnými silami – tak by se dala charakterizovat příprava výstavy, kterou jsme měli tu čest uspořádat díky vášnivému sběrateli Pavlu Langrovi, z jehož sbírek pochází většina vystavených předmětů. K nejzajímavějším exponátům patří ručně malované legionářské karty z doby 1. světové války. Každá karta s vlasteneckými motivy je originálním vyjádřením touhy po domově. Žaludový král je vyobrazen jako král Gambrinus na soudku Prazdroje jako jednoho ze silných symbolů vlasti. Vystaveny jsou i „kousky“ z Pivovarského muzea odkazující k pivu a pivovarnictví. Nechybí ani hrací karty Pilsner Urquell, Kozel a Gambrinus, grafiky a obrazy s karetní tematikou. Dokumentace pivní kultury je naším posláním a karty jsou jedním z jejích typických projevů,“ popisují unikátní výstavu pořadatelé.


Výstava: Karty v umění – Umění v kartách

Výstava probíhá od 23. března 2023 do 24. dubna 2024 v Pivovarském muzeu v Plzni. Vstup na výstavu je součástí vstupenky do Pivovarského muzea v Plzni.

Více informací: https://www.prazdrojvisit.cz/kalendar-akci/vystava-karty-v-umeni-umeni-v-kartach/


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: