Ilustrační foto. Zdroj: ABAX

Když udeří vedra, nezapomeňte se řádně postarat o svůj notebook

Extrémní teploty nás často dohánějí k šílenství. A co teprve hardware, kterému vysoké hodnoty tepla okolního prostředí také vůbec nesvědčí? O něco lépe jsou na tom klasická stolní PC, neboť disponují dostatkem místa pro efektivní chladicí systém. Notebooky se musí spokojit s málem, což však v praxi často nestačí. Co přesně byste měli dělat, abyste o svůj pracovní nástroj (a data v něm) nepřišli?

Myslete na prevenci a pořiďte si podložku

Notebooky jsou navrhovány s ohledem na co nejkompaktnější rozměry. To se logicky projevuje úsporou na některých “méně potřebných” prvcích – třeba právě na chlazení. Situaci však zhoršují samotní uživatelé, kteří své notebooky pokládají na klín či na postel. Nevědomky zabraňují proudění vzduchu přes otvory umístěné ve spodní či boční části laptopu. Již tak nedostatečně výkonný ventilátor pak nemá žádnou šanci stroj adekvátně ochladit.

Notebooky sice disponují teplotními čidly reagujícími na extrémní teploty, ale přístroj se obvykle vypíná až když teplota vystoupá na cca 100 °C, a to může mít na některé komponenty fatální dopad. Životnost hardwaru výrazně klesá při teplotě nad 60 °C a v případě pevného disku není optimální teplota nad 50 °C.

Jaké opatření doporučuje profi servis? Odborníci z jedné z poboček servisní sítě ABAX – Asus servis Plzeň se s následky přehřátých notebooků potýkají poměrně často a zákazníkům navrhují řešení v podobě speciální chladící podložky s integrovaným ventilátorem. Stojí pár set korun, a efektivně snižuje provozní teplotu notebooku o cca 10 °C.

Technik z ABAXu s úsměvem dodává, že podložka je levná – stojí méně než náhradní díly na notebooky Asus a ušetří vám zbytečné starosti.

Co si počít, když notebook vypoví službu?

Pokud se vám notebook přeci jen nepodaří uchránit a v důsledku velkého vedra přestane fungovat, obraťte se na specializovanou opravnu. Servis notebooků Plzeň připomíná, že neznačkové opravny vychází mnohem levněji než autorizované servisy a kvalita opravy není nižší.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: