Ed Gein. Foto: Murderpedia

Když už zvrácenost nemůže být větší. Děsivý příběh psychicky týraného a duševně nemocného vraha Eda Geina

Psychopatů a sériových vrahů znají dějiny celou řadu. Mezi všemi těmi nechvalně známými jmény vyniká postava Edwarda Theodora Geina, kterému se prostě říkalo Ed Gein. Stejně jako jiní jemu podobní, ani on to v hlavě neměl v pořádku. Za jeho činy ale nestálo ztělesnění zla, mysl mu zatemnila psychopatická výchova matky i rozvíjející se schizofrenie.

Ne, nebyl to normální chlapec z normální rodiny

Narodil se 27. srpna 1906 ve Wisconsinu v USA do nestabilní rodiny. Jeho otec odpovídal častému nezdravému rodinnému standardu. Byl to alkoholik věčně bez práce. Byl to ale také člověk slabý, bez vůle a odhodlání, který zcela podléhal vlivu své manželky. Snášel od ní nadávky i násilí. Svůj život už stejně dávno vyměnil za lahev vodky. Právě zde vzklíčila Edova fascinace ženami, coby těmi, které muže ovládají. Tuto ženskou nadřazenost po zbytek života obdivoval a nesnášel zároveň.

Matka byla fanatickou vyznavačkou náboženské víry. Zcela propadla Bibli, především pak jejím pasážím o zlu a ďábelském pokušení. Tato nezdravá zbožnost se projevovala v kombinaci s její pedantskou povahou a sklony k manipulaci.

V tomto prostředí vyrůstá malý Ed, jakožto mladší ze dvou bratrů. Jakkoli nepříznivým podmínkám byl v dětství vystavován, už něco v jeho nitru bylo špatně. Byl zatrpklý, stále si něco brblal sám pro sebe. Choval se impulzivně, se svými pocity očividně nedokázal správně pracovat, natož je ovládat. Rozvíjet přirozené společenské a mezilidské vazby nezvládal. Doma se mu dostávalo otcovy ignorace a matčiny překroucené věrouky.

představy
Fanatické představy v jeho mysli se upínaly k jeho mrtvé matce. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nakonec zůstal sám a v životě se ztratil zcela

První přišel Gein o otce. Následně zemřel i jeho bratr, a to za nejasných okolností. Během požáru zmizel a následně byl nalezen mrtvý. Spekulovalo se o udušení z plamenů, později o přičinění Eda, jakožto důsledku jeho neovladatelných záchvatů vzteku. Pravda zůstane navždy skryta. Jedno je ale jisté, s každou touto ztrátou se Ed víc a víc upínal k matce.

Ale i ta zemřela. Zřejmě z důvodu několika prodělaných mrtvic. A Geinovi zbyly už jen matčiny cenné rady. Ty začal uskutečňovat, dle jejího vzoru, rovněž poměrně svérázně. Přes den si přivydělával příležitostnými pracemi v okolí, v noci ale spát nechodil.

Od vykrádání hrobů a vraždy, po snahu stát se vlastní matkou

Vyvinul se u něj zvrácený koníček. Z hrobů vytahoval mrtvoly, které doma následně rozporcoval a jejich části porůznu využíval. Experimentoval s kanibalismem i určitou specifickou, mysli odporující, formou umění. Z částí těl vytvářel různé předměty a ozdoby. Nezůstalo však jen u mrtvých z hrobů. Nezůstalo ani u ozdob.

Prokazatelně má na svědomí minimálně dvě vraždy. Přesto, že toto číslo značně převyšují vrazi jiní, ohavně jedinečnou zůstává Geinova posedlost lidským tělem a jeho využitím. Navlékal na sebe kůži žen, aby pocítil ženskou výjimečnost. Časem zatoužil stát se ženou v jeho životě jedinou a jedinečnou.

Matka Geinovi nepopsatelně chyběla, byla pro něj vším. Čím víc jej peskovala, kritizovala a ubližovala mu, tím víc toužil po její lásce. A to i po její smrti. Z mrtvol tak začal vytvářet improvizované matčino tělo. Jednotlivé kusy kůže spojoval tak, aby vznikl odraz skutečného těla. Do toho se chtěl následně obléci, aby se s matkou znovu spojil, aby ji pochopil a snad si kdesi ve skrytu duše odpustil, že jí nebyl dost dobrým synem. Ve své prosté mysli, celé roky fanatizované touto ženou, nedokázal pochopit, že v jejích očích by nebyl dost dobrým nikdy.

náhrobek
Geinův náhrobek. Někdo na něj vyryl číslici 666. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Závěr? Psychicky nezpůsobilý

Po jeho zatčení společnost, znechucená jeho zvěrstvy, volala po trestu. Toho se mu však nikdy nedostalo. Byl shledán duševně nezpůsobilým, neboť u něj byla, mimo jiné, zjištěna schizofrenie. Zbytek života prožil v ústavu pro duševně choré. Kdyby byla jeho nemoc včas odhalena a dostalo se mu potřebné léčby, možná by všechny tyto zrůdné myšlenky byly v jeho mysli včas potlačeny. A několik nevinných dál žilo.

Schizofrenie. Onemocnění, které rozpoltí osobnost

Lidé, takto nemocní, často slyší hlasy, které jim našeptávají páchat činy, jichž by se zdravý rozum zdráhal. Dochází k rozdvojení myšlení a cítění. Schizofrenici jsou uzavření, nedůvěřiví, mají časté halucinace, trpí stihomamem. Nereálné hlasy spolu u schizofrenní osoby reálně hovoří, byť navenek je patrná samomluva. Toto vše Gein vykazoval. Stačilo jen, místo odkazování na jeho hříšnou duši, poskytnout mu včasnou odbornou pomoc.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: