Zdroj obrázku: Albatros Media

Nová kniha Skutečné zločiny na Plzeňsku líčí vraždy tak, jak se skutečně odehrály

Knihu Skutečné zločiny na Plzeňsku pojal její autor a kapitán plzeňské kriminálky František Müller netradičně. Nejedná se o klasické povídkové vyprávění o jednotlivých kauzách, ani o strohý popisný dokument. Autor případy líčí tak, jak se skutečně odehrály, a jak je osobně vnímal v době, kdy se na jejich objasňování podílel.

František Müller popisuje čtyři případy brutálních vražd, ke kterým došlo v průběhu patnácti let v Plzeňském kraji – a to od chvíle přijetí oznámení a příjezdu na místo činu, přes jednotlivé fáze šetření až po dopadení a odsouzení pachatele. Odhaluje tak okolnosti nechvalně proslulých kauz i zákulisní detaily například vraždy seniora bez motivu, hrůzné zločiny dvou bratrů s čistým trestním rejstříkem nebo případ vraha, který rozčtvrtil svého bývalého šéfa.

Netflix uvede pořad o věznici Bory. Uvidíte i unikátní záběry z interiéru

Čtenář se v knize seznamuje se skutečnými postupy vyšetřování, které jsou mnohdy vzdálené od toho, co vídáme v nejrůznějších detektivních seriálech. „Aby text knihy byl co možná nejvíce autentický a čtenář si dokázal udělat představu o prožitcích a duševním rozpoložení jednotlivých aktérů, včlenil jsem do něj výpovědi zainteresovaných osob tak, jak skutečně zazněly,“ dodává autor. František Müller používá v knize bez úprav a příkras úryvky z výpovědí, které podezřelí učinili v době, kdy ze sebe shodili břímě, které je tížilo, aby ulehčili svému svědomí. Ne všichni pachatelé se však k tomu, čeho se dopustili, přiznali, i když proti nim svědčila celá řada důkazů. A ne všichni svá předchozí slova zopakovali v postavení obviněného.

Kniha vychází v edici Skutečné zločiny, v níž již vyšly Skutečné zločiny v Praze a okolí, Skutečné zločiny na Ostravsku a Skutečné zločiny po česku, a seznamuje čtenáře s tím, jak práce na objasňování vražd v reálných podmínkách vypadá a co obnáší.

Publikace vychází v nakladatelství CPress i jako e-kniha.

O autorovi:

Kpt. Mgr. Bc. František Müller  vystudoval Policejní akademii České republiky a Fakultu právnickou Západočeské univerzity v Plzni. Od roku 1990 působil jako kriminalista na Městském ředitelství policie Plzeň, kde se dlouhá léta věnoval odhalování násilné trestné činnosti, zejména loupežím. V roce 2008 přešel na Krajské ředitelství policie v Plzni, kde se do současnosti zabývá odhalováním násilné trestné činnosti – vraždám. Jeho články jsou po řadu let publikovány na stránkách odborného časopisu Kriminalistický sborník a jako autor a spoluautor se podílel na vzniku několika námětů a scénářů k rozhlasovým detektivním hrám a televizním detektivním seriálům. S vyšetřovatelkou kpt. Mgr. Michaelou Noskovou přednáší ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje a jejich cyklus přednášek Plzeňské zločiny se setkal s naprosto mimořádnou odezvou posluchačů z řad široké veřejnosti. Působil jako  odborný poradce u dvou dílů seriálu Místo zločinu Plzeň a napsal dva náměty k seriálu Místo zločinu České Budějovice.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: