Foto: Adobestock

Kvalitní zámek do dveří je základ

Dveřní zámek poskytuje bezpečnost a pohodlí, ale ne každému – stačí dobře zvolený. Jaký si tedy vybrat?

Typy dveřních zámků

Na Winkhaus najdete různé typy dveřních zámků. Nejdůležitější rozdělení dveřních zámků zohledňuje jako kritérium způsob montáže. Existuje více základních typů, které jsou samozřejmě vnitřně diferencované, ale základní principy jsou pro modely daného typu společné.

Vybírat můžete:

  • Zadlabací zámek dveří. Montuje se uvnitř dveří a lze jej zavřít pouze západkou ovládanou polovičním otočením kliky nebo několika typy západek: přímý klíč (stále méně používaný), blokovací (zámek koupelnových dveří) nebo plochý klíč (např. zámek balkonových dveří).
  • Vícebodový zámek. Jediným klíčem ovládá několik západek na různých místech. V základní verzi jsou tři závory, zatímco bezpečnostní zámek dveří vysoké třídy má 6-8 závor umístěných po obvodu. Ráfkový zámek (zámek dveří bez vrtání). Montuje se na povrch dveří a závora vstupuje do blokády přišroubovaná k rámu. Instalace takového zámku se provádí na tenkých dveřích nebo když vrtání není z různých důvodů možné.
  • Úsporný zámek. Jde o typický zámek pro interiérové ​​dveře do kanceláří nebo hotelů, který nemá závoru, ale pouze západku aktivovanou otočnou klikou. U některých modelů lze dveře kombinovat s klasickým zadlabacím zámkem, takže otevření dveří zvenčí vyžaduje klíč a zevnitř ne.

Cylindrické vložky a jejich typy

Každý dveřní zámek s cylindrickou vložkou funguje pouze díky přítomnosti tzv cylindrická vložka – speciální buben, ve kterém jsou zámky zabraňující otáčení, pokud nejsou zarovnány zuby klíče. Jedná se o starý, osvědčený, ale velmi účinný způsob ochrany před neoprávněným přístupem, ale z praktických důvodů se používají různé typy válců:

  • oboustranné cylindrické vložky, otevírané klíčem na obě strany, je klasické řešení, které se používalo u bývalých zámků a dnes je specifické především pro ekonomickou třídu a zámky pro prosklené dveře;
  • knoflíkové vložky, které mají na jedné straně trvale nainstalovaný knoflík, který funguje jako „permanentní klíč“, díky kterému není potřeba žádný klíč k ovládání zámku zevnitř; jednostranná vložka, kterou lze otevřít pouze zvenčí.
  • jednostranný dveřní zámek lze použít například ve spíži nebo ve sklepě, tedy v místnostech, které nejsou zevnitř zpravidla uzavřeny.

Zámek musí být umístěn na výklopných dveřích. V zásadě s tím není problém, ale ne každý ví, jak popsat pravé a levé dveře, což je docela jednoduché: levé se otevírají dovnitř na panty na levé straně a pravé na panty na pravé straně. Při posuzování dveří otevíraných ven mají levé dveře pant viditelný vpravo a pravé vlevo. K pravým dveřím si samozřejmě koupíte pravý zámek, k levým dveřím levý.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: