Foto: MMP

Lidé se zrakovým postižením školili pracovníky plzeňského magistrátu

Lidé se zrakovým postižením učili zaměstnance Magistrátu města Plzně, jak mají jednat v případě, že vyřizují požadavky nevidomého nebo slabozrakého klienta. Během tří květnových seminářů bylo proškoleno na pět desítek magistrátních zaměstnanců.

„Pozvali jsme členy organizace Spolu s vámi. Lidé, kteří sami mají zrakové postižení, vysvětlovali zaměstnancům magistrátu, jak by s nimi jako s klienty měli jednat,“ uvedl ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně Petr Triner. Dodal, že během května se uskutečnily tři takovéto semináře. Ve čtvrtek 12. května se semináře zúčastnili pracovníci oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů, v pátek 20. května byli proškoleni zaměstnanci živnostenského úřadu a poslední květnový pátek to byli pracovníci recepcí a vrátnic.

Michal Stočes, vedoucí Oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Magistrátu města Plzně podotkl, že Magistrát města Plzně je úřadem vstřícným ke všem svým klientům. „Na školení, kterého jsme se jako pracovníci oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů zúčastnili, nám sami nevidomí na praktických příkladech ukázali, jak s klienty s postižením zraku jednat, abychom co nejlépe mohli vyjít vstříc jejich požadavkům,“ upřesnil Michal Stočes. Mezi takovéto praktické ukázky, jak jednat v konkrétních úředních situacích, patřilo například nacvičení podpisu dokumentu.

Šarlota Hambergerová, ředitelka organizace Spolu s vámi, doplnila, že školitelé pracovníky magistrátu seznámili také s různými kompenzačními pomůckami, které zrakově postiženým lidem ulehčují život a pomáhají jim i při jednání s úředníky. Jsou mezi nimi například právě šablony na podpisy či různé další indikační a kompenzační pomůcky.

Podle Petra Trinera takto zaměřené semináře pomáhají zaměstnancům magistrátu, kteří jsou v každodenním přímém kontaktu s občany, odstranit zbytečné zábrany v komunikaci se zrakově hendikepovanými osobami, a ukazují jim, že pokud je přihlédnuto k specifickým potřebám, pak klienti se zrakovým postižením nepotřebují při jednání na úřadě žádného prostředníka.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: