Linda s maminkou. Foto: Dobrý anděl

Linda (12) se už 10 let potýká s nádorem na mozku

Byly jí necelé dva roky, když se zjistilo, že má nádor na mozku. Za svůj krátký život si tak stihla prožít už mnohé. Dlouhé pobyty v nemocnici, chemoterapie, několik operací, odloučení od rodiny a sourozenců. Jak se této věčně usměvavé školačce z Plzeňska daří dnes?

„Když před 10 lety zjistili lékaři naší tenkrát sedmnáctiměsíční Lindušce zhoubný nádor na mozku, tak mě napadlo, že je konec, že se nevyléčí. Jenže láska k dítěti je silnější, a tak jsme začali bojovat. Linduška zvládla chemoterapie a rok a čtvrt života ve Fakultní nemocnici v pražském Motole,“ začíná své vyprávění Lindina maminka, paní Sylvie. V tu chvíli si všichni mysleli, že má malá Linda to nejhorší za sebou. Rostla a dováděla jako každé jiné malé dítě. A tak pomalu svou podporu Lindě a její rodině ukončila i nadace Dobrý anděl, která jim po dobu léčby pomáhala pravidelnými finančním příspěvky. V dubnu roku 2014 se těmito slovy mířenými Dobrým andělům loučila i paní Sylvie: „Moji Dobří andělé, naše Linduška doufám boj s nádorem mozku už vyhrála a teď je z ní živé, veselé dítě. Každý měsíc od vás dostáváme penízky, kterých si nesmírně moc vážím, protože vím, jak těžké je vydělat si je a jak štědří jste. Vždycky vám budeme za tuto pomoc vděční!“

O čtyři roky později, když bylo Lindě 8 let, se onemocnění bohužel vrátilo. Ihned s maminkou nastoupila do Fakultní nemocnice Plzeň, kde podstoupila tři operace. „Když tehdy v roce 2011 Lindušce zjistili poprvé zhoubný nádor na mozku, prodělala operaci, po níž následovaly chemoterapie. Bohužel kousek nádoru lékaři nemohli vyndat. Pak se zjistilo, že nemoc je zpět, ale nádory byly už čtyři,“ vzpomíná maminka s tím, že po operacích čekala Lindu další chemoterapie. „Nyní už má za sebou 80 dávek udržovací chemoterapie a kontrolní rezonanci. Bohužel má Linda v hlavičce stále zbytek nádoru, který momentálně nejde operovat. Čekáme na verdikt z Motola, jaký bude další postup léčby,“ říká paní Sylvie, která kromě Lindy pečuje ještě o její dva sourozence Tomíka a Ondráška.

„Mrzí mě, že mi občas nezbývá energie na to si s dětmi pohrát,“ říká maminka dvojčátek z Plzně

Vážné onemocnění jde vždy ruku v ruce s vysokými náklady na léčbu a péči o pacienta a často také s výpadkem příjmů jednoho z rodičů. Rodinu paní Sylvie provází Lindino onemocnění s krátkou přestávkou už 7 dlouhých let. Pomoci se paní Sylvie dočkala i od Dobrých andělů. Jakmile se nemoc dceři vrátila, začali jí opět pomáhat a stali se kromě jejího partnera, rodiny a blízkých přátel rodině znovu oporou. „Příspěvky Dobrých andělů používáme na kvalitnější stravu, dopravu do nemocnice a na radosti, které Lindě a dětem jinak moc dopřát nemůžeme. Proto bych chtěla Dobrým andělům moc poděkovat! Už tu pro nás jste tolik let a já upřímně doufám, že už vás snad brzy nebudeme potřebovat. Věříme, že se Linda jednou zcela uzdraví,“ dodává paní Sylvie.

Dobří andělé rodinám, v nichž se vyskytne závažné onemocnění, pomáhají pravidelnými finančními měsíčními příspěvky. Z této pravidelné pomoci mohou rodiny hradit běžné potřeby spojené s léčbou, ale i náklady na chod domácnosti. To jim dávám jistotu a klid, který bezesporu k léčbě potřebují. Pokud se chcete stát Dobrým andělem i Vy, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a zadat trvalý příkaz. I malý dar může hodně pomoci a nadace Dobrý anděl všechny příspěvky dárců odevzdává rodinám do posledního haléře.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: