Čtenářské foto.

Lidé v obcích u letiště Líně dostali dopis z ministerstva ohledně Gigafactory

Obyvatelům obcí Dobřany, Líně, Nová Ves a Zbůch, které leží v bezprostřední blízkosti letiště Líně, přišel v těchto dnech do schránek dopis od ministra průmyslu a obchodu ČR Jozefa Síkely, v němž vysvětluje důležitost projektu takzvané Gigafactory. Součástí dopisu je i obsáhlý informativní leták popisující možnou budoucnost lokality a dopady zvažovaného podnikatelského parku na okolí.

Věříme, že informace obsažené v textu by měli znát i obyvatelé širšího regionu, proto vám přinášíme přepis textu v plném znění.


Celý text dopisu:

Vážení občané,

v posledních měsících stále častěji slýcháte o projektu závodu na výrobu bateriových článků pro elektromobily, zkráceně označovaném jako Gigafactory. Ta by měla vzniknout v místě dnešního záložního letiště Plzeň-Líně. Je pro mě důležité, abyste o projektu měli dostatek nezkreslených informací. A protože pokrok ve vyjednávání s obcemi o tomto projektu dospěl do fáze, kdy je možné konkrétněji představit budoucí plány, oslovuji vás touto cestou.

Právě v těchto dnech se na úrovni EU rozhoduje o zásadních změnách v budoucnosti automobilového průmyslu, která přinese přechod k elektrickému pohonu aut. Automobilový průmysl je páteří českého hospodářství, a na tyto změny je nutné se co nejlépe připravit. Závod na výrobu baterií pro elektromobily by nám v tom mohl velmi pomoci, proto je důležitou prioritou naší vlády tuto investici získat.

Mezinárodní koncern Volkswagen, jehož součástí je také tuzemská automobilka Škoda Auto, se chystá v příštích letech postavit po celém světě hned několik takových závodů. Již staví v Německu a rozhodl se o dalších ve Španělsku a Kanadě. Umístění dalšího závodu zvažuje i v České republice. V červenci 2022 proto vláda schválila záměr vybudovat strategický podnikatelský park v lokalitě letiště Plzeň-Líně, který by se stal základem investic takového typu. Lokalita letiště v Líních byla vybrána z celkem 15 možných variant po dlouhých a podrobných konzultacích s vládními kolegy i s představiteli dalších odborných institucí. Jiná vhodná lokalita k dispozici není.

Uvědomujeme si, že s touto investicí na váš region přenášíme velkou zodpovědnost. A chápeme, pokud u vás takto rozsáhlý projekt vzbuzuje obavy. Nechceme ohledně plánů na zřízení strategického podnikatelského parku a Gigafactory nic zamlčovat, naopak považujeme za důležité, aby záměry vlády i potenciálního investora byly zcela transparentní. Připravili jsme proto pro vás tento informační leták, v němž naleznete základní informace o zamýšlené výstavbě strategického podnikatelského parku v lokalitě Plzeň-Líně, včetně konceptu samotné Gigafactory, tak, jak o ní uvažuje preferovaný investor – koncern Volskwagen.

Chtěli bychom však zdůraznit, že tato investice představuje především velkou příležitost nejen pro Českou republiku, ale i pro váš region. Také proto vám zasíláme tento materiál. Věříme, že se nám podaří i touto cestou všechny Vaše otázky poctivě zodpovědět a případné nejasnosti vysvětlit.

Přeji Vám klidné jaro

Ing. Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu ČR


Náhled informačního letáku (kliknutím na obrázek otevřete celý dokument ve formátu pdf:

leták Líně


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: