Vizuál k akci.

Skupovu Plzeň odstartuje výjimečný prolog na Jiráskově náměstí

Červen bude v Plzni ve znamení loutek. 34. ročník Skupovy Plzně zahájí výjimečný prolog na Jiráskově náměstí, který se odehraje v sobotu 4. června. Open air festival Loutkové Slovany – Trnkovo předměstí Skupovy Plzně nabídne zdarma celodenní program nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro teenagery a dospělé. Po celý červen pak bude k vidění výstava Plzeň loutkářská ve Smetanových sadech.

„Loutkové Slovany zahájíme průvodem s velkou loutkou a chůdaři uskupení V.O.S.A Theatre. Vyjdeme v 10 hodin od Bazénu Slovany, po Koterovské a Táborské ulici až na Jiráskovo náměstí, kde budou připraveny dvě scény. Od 11 hodin se mohou diváci těšit na divadelníky Malého divadla z Českých Budějovic a jejich hru Best of pohádkový Džubox, plzeňské Loutkové divadlo V Boudě s Kašpárkovým varieté či japonské Theatro Minomushi s představením Jak silák Iwami Jutaro porazil sněžného obra Hi-Hi. Večer program vyvrcholí představením slavných Tří mušketýrů Divadla Alfa. Program uzavře projekce Trnkových Starých pověstí českých od 21:30 hodin v klášterní zahradě,“ přiblížila program Marcela Mašínová, produkční celé akce.

Po celý den budou probíhat v prostoru před kostelem dílny pro děti. V dílnách Báry Hubené či Muzea loutek si zájemci mohou sami vyrobit loutku, nebude chybět ani dílna Animánie. Zájemci se také mohou vydat na komentované prohlídky kostela. Vstup na akci je zdarma, na místě bude po celý den možnost zakoupení občerstvení.

K již tradiční Skupově Plzni a letošnímu jejímu neobvyklému prologu, který je také samozřejmě věnován loutkám, připravil Odbor kultury Magistrátu města Plzně na celý měsíc červen výstavu ve Smetanových sadech Plzeň loutkářská. Je věnována nejen loutkářské tradici plzeňského regionu, ale také významným výročím osobností loutkářů, například Josefu Skupovi, Jiřímu Trnkovi a Karlu a Ludvíku Novákovým. Opominuta nebude ani loutkářská současnost, a to nejen prostřednictvím informací o Divadle ALFA a festivalu Skupova Plzeň či činnosti Muzea loutek, ale také prostřednictvím exkurzu do působení významných lokálních amatérských loutkářských spolků – Divadla V Boudě, Špalíčku, Střípku a dalších. Výstava je k vidění od 2. června.

Dopravní omezení při akci Loutkové Slovany

Průvod v sobotu 4. června od 10 hodin od Bazénu Slovany na Jiráskovo náměstí si nevyžádá žádná dopravní omezení. Na Jiráskově náměstí bude úplná uzavírka a vyblokování všech parkovacích míst na komunikaci mezi kostelem Panny Marie Růžencové a zelení od pátku 3. června od 7 hodin do soboty 4. června do 23:30 hodin. Dále budou během soboty vyblokována všechna parkovací místa na komunikaci mezi ulicemi Táborská a Radyňská. Kolem zeleného prostranství před kostelem bude z důvodu bezpečnosti dětí po celou sobotu omezena rychlost na 30 km/hod.

Červnové akce na Jiráskově náměstí

Loutkové Slovany nebudou jedinou akcí v červnu na Jiráskově náměstí, další víkend (11. a 12. června) zve Masarykova základní škola Plzeň a Klášter dominikánů na Víkend otevřených zahrad. Ve čtvrtek 9. června se bude na Jiráskově náměstí sportovat. Akademie nadání připravila na čtvrtek 9. června sportovně zábavné odpoledne pro děti, teenagery i dospělé Olympiáda na Jiráskově náměstí.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: