Gaëtan Pires. Foto: Irena Štěrbová

Malý princ přitančí na Novou scénu

Druhou baletní novinkou Divadla J. K. Tyla v této sezóně bude Malý princ inspirovaný stejnojmenným románem francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Taneční podobu jednomu z nejznámějších pohádkových příběhů moderní literatury vtiskl šéf baletu a choreograf Jiří Pokorný ve spolupráci se skladatelkou Gabrielou Vermelho a ředitelem divadla Martinem Otavou, který k novému dílu společně s Michalem Lieberzeitem vytvořil libreto. Světová premiéra se odehraje 23. března 2024 na Nové scéně a diváci se mohou těšit na celý plzeňský baletní soubor v čele s oblíbenými sólisty.

Spoluautor libreta a režisér nové inscenace Martin Otava se s příběhem Malého prince setkal poprvé v 11 letech. „Od té doby se s ním toužím utkat na divadelní scéně,“ přiznává Otava a dodává, že Exupéryho dílo slouží taneční inscenaci jako inspirace. „Náš příběh se odvíjí od letce, který na pokraji smrti rekapituluje svůj dosavadní život a ve své osamělosti v sobě nachází malého prince, se kterým je svět barevnější, veselejší i moudřejší, ale na kterého už dávno zapomněl.“

Balet začíná v poušti havárií letadla. Letec sice přežije, zůstává ale sám, opuštěný a bez pomoci. Ve vzpomínkách se vrací do svého dětství a myslí na svou laskavou, ale marnivou matku, jež mu nedovolovala žít vlastní život, a od které nakonec odešel vstříc svému snu stát se letcem.

Malý princ
Simone Carosso. Foto: Irena Štěrbová

„Tuto pohádku zahalenou v alegoriích či symbolech si můžeme vykládat mnoha různými způsoby a každý z nich je vlastně správný,“ vysvětluje Jiří Pokorný. „Naším cílem bylo vytvořit rodinné představení, při kterém se nebudou nudit děti ani dospělí. Pro snazší pochopení situací v baletu využíváme místy i mluvené slovo a zpěv jako dokreslení hudební předlohy. Také proto jsme zvolili původní hudbu, která by korespondovala se situacemi na jevišti.“

Inscenátoři ke spolupráci oslovili skladatelku, hudebnici a zpěvačku Gabrielu Vermelho: „Téma Malého Prince vnímám a jsem jím podvědomě prostoupena již léta. Těžko se mi o vzniku hudby k této inscenaci hovoří. Je to pro mne niterná záležitost.“ S tvorbou Gabriely Vermelho se plzeňští diváci mohou setkat v pohádce Sněhurka uváděné na Malé scéně nebo v minulosti mohli vidět její taneční drama Krvavá svatba (2013), ke kterému nejen složila hudbu, ale také v něm účinkovala.

Kostýmy a scénu k nové inscenaci navrhla dlouholetá spolupracovnice plzeňského divadla Dana Haklová. „Malý princ je pro výtvarníka jedinečnou příležitostí, jak se vrátit do dětství a pustit uzdu fantazii, a zároveň tvrdým oříškem, který nebylo snadné rozlousknout. Naše pojetí Malého prince knihu nekopíruje, ale inspiruje se jí. Od začátku byla inscenace zamýšlena jako rodinné představení, proto by měla být vizuálně zajímavá i pro děti, které v příběhu mohou vidět či vnímat jiné věci než dospělí,“ říká kostýmní a jevištní výtvarnice Dana Haklová. Velkou roli v plzeňském Malém princi hrají také projekce Ondřeje Brýny, pro nějž je to po muzikálu Jesus Christ Superstar druhá práce pro plzeňské divadlo.

Malý princ
Richard Ševčík. Foto: Irena Štěrbová

Letce si zatančí Gaëtan Pires a Karel Audy, v roli Malého prince se v alternacích objeví Simone Carosso, Riccardo Gregolin a Giacomo Mori. V dalších sólové úlohy ztvární Jarmila Hruškociová, Sara Antikainen, Richard Ševčík, Justin Rimke, Afroditi Vasilakopoulou, Avril Wieland, Mami Mołoniewicz a Victoria Roemer a další.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Zdroj: DJKT

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: