Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Přehled: Masopusty a zabijačky v Plzni 2023

Tradiční lidové masopustní veselice a zabijačkové hody neminou ani Plzeň. Přinášíme vám přehled tematických akcí, které proběhnou v západočeské metropoli v únoru. Nechybí oblíbené hody na sídlištích, masopustní rej na Bolevecké návsi ani vyhánění zimy.

Sobota 4. února 2023 – Zabijačkové hody na Borech

Ve vnitrobloku Šimerova v Plzni na Borech budou připraveny zabijačkové pochoutky, teplé i studené nápoje a chybět nebude ani muzika. Ve 13 hodin proběhne komentovaná zabijačka od mistra řezníka. Na místě najdete i ohniště, takže si každý může opéct nakoupené i donesené špekáčky. Akce proběhne od 12 do 15 hodin a pořádá ji třetí městský obvod.


Sobota 4. února 2023 – Masopust na Výsluní

Masopustní akce na plzeňském Výsluní proběhne již první únorovou sobotu. Sraz bude v 10 hodin u hřbitova. Více informací je k nalezení na této facebookové události.


Sobota 4. února 2023 – První malesicko-vlkýšský masopust

Průvod vyjde v 10 hodin od úřadu v Chotíkovské ulici. Během dopoledne má v plánu obejít všechna stavení v Dolním Vlkýši, odpoledne celé Malesice a kolem 16:30 hodin zakončí putování utopení Morany z mostu přes Mži. Od 18 hodin jsou pak všichni zváni do Malesického Dvora na masopustní zpívanou s kapelou Bobi a spol.


Sobota 11. února 2023 – Masopustní zabijačka v Habrmannově parku

Masopustní průvod startuje v 10 hodin. Sraz je u přístřešku v parku Potoční. Na místě bude od 9 hodin probíhat malování na obličej pro děti. Průvod pak bude pokračovat do Habrmannova parku, kde se můžete těšit na zabijačkové speciality a doprovodný kulturní program. Více informací najdete na facebooku.


Sobota 11. února 2023 – Radčické vepřové hody

Zabijačkové hody, řízné pivo, hudba a dobrá nálada. Na to vše se můžete těšit v Radčicích. Tradiční akce odstartuje v 11 hodin dopoledne u budovy městského úřadu.


Čtěte také:

Symbolické skoncování s Moranou znamenalo brzký příchod jara i zanechání loňských starostí

Sobota 18. února 2023 – Zabijačkové hody ve Skvrňanech

Akce proběhne od 12 do 15 hodin ve vnitrobloku Karla Steinera. Na své si přijdou milovníci jitrnic, jelítek, tlačenky nebo zabijačkové polévky. V programu bude komentovaná zabijačka od mistra řezníka. Na místě najdete i ohniště, takže si každý může opéct nakoupené i donesené špekáčky.


Sobota 18. února 2023 – Masopust, masopust, jen mne holka nevopusť!

Od 16 hodin vyrazí tradiční masopustní průvod spolku Mladina od Branky před radnici. Tam požádá primátora o klíč od města a poté se vydá okolo muzea do areálu DEPO2015, kde bude zábava, včetně opékání buřtů, pokračovat až do 18 hodin.


Neděle 19. února 2023 – Masopust na statku U Matoušů a Bolevecké návsi

Na statku U Matoušů a přilehlé Bolevecké návsi se 19. února od 10 do 16 hodin uskuteční masopust, kterému bude vévodit průvod masek. Návštěvníci si pochutnají na zabijačkových dobrotách a čeká na ně také hudební vystoupení. Připraven je i program pro děti. Více informací najdete na facebooku.


Sobota 25. února 2023 – Černický masopust

Návštěvníci a obyvatelé Černic se mohou těšit od 10 do 18 hodin na masopustní Flerjarmark, tedy prodej autorských ručních výrobků, na ukázky řemesel na Selské návsi a na zabijačkové speciality. Průvod maškar se zastávkami pro pobavení dětí i dospělých startuje v 15 hodin u mateřské školky.


Sobota 25. února 2023 – Křimická zabijačka a masopust v Radčicích

Křimice zažijí vepřové hody s ukázkou bourání masa a výroby prejtu, jelit, tlačenek a jitrnic. Akce startuje v 10 hodin. Nebude chybět živá muzika a od starosty obce voňavé koblihy. Ve 13 hodin přijede koňský povoz a odveze maškary do vedlejších Radčic na Masopust, který startuje ve 14 hodin. Více informací najdete zde.


Neděle 26. února 2023 – Vyhánění zimy v plzeňské zoo

Přijďte v maskách nebo bez nich a vyžeňte zimu z plzeňské kotliny. Již tradiční akce spojená s programem na statku Lüftnerka, topením Morany a průvodem k plzeňské radnici potěší malé i velké.


Program budeme pravidelně aktualizovat.

Na další spoustu nejen masopustních veselic v celém kraji se můžete podívat do našeho kalendáře akcí.

Zdroje: Město Plzeň, Facebook

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: