Ilustrační foto. Zdroj: Plzenoviny.cz

Město darovalo použité počítače do Afriky, pomohou dětem z chudých poměrů

Několik desítek počítačů a dalších komponentů darovala Plzeň do africké Keni. Funkční použitá technika, která byla v západočeské metropoli již vyřazena, nyní slouží v komunitním centru Ostrov Naděje na Rusinga Island, kde se obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Díky zaslané technice mohla v místě vzniknout zcela nová učebna.

„Jsem velice rád, že se technika dostala tam, kde opravdu pomáhá. S nápadem na darování počítačů přišli pracovníci Správy informačních technologií města Plzně a my jsme jej akceptovali. Přeji všem, kteří na počítačích budou pracovat, aby si odnesli maximum znalostí. To, co se nám zdá jako samozřejmost, může pro druhého znamenat velký posun k získání zaměstnání a zajištění potřebné životní úrovně,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa.

Do Keni putovalo přes 70 počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky i sluchátka. „Jedná se o vyřazenou šest let starou techniku. Nabízíme ji k odkupu veřejnosti, případně využíváme ve školních družinách pro aktivity mimo výuku. Vzhledem k tomu, kolik techniky město vlastní, odbyt není vždy takový, aby všechny starší počítače našly využití. V tuto chvíli bychom je museli nechat ekologicky zlikvidovat. A to se nám zdálo jako velká škoda vzhledem k tomu, že pro základní uživatelskou práci jsou a budou ještě několik let zcela dostačující. Oslovili jsme i dodavatele, se kterými jako město spolupracujeme, a ti se přidali s darováním některých doplňkových komponentů,“ řekl Bohuslav Horais ze Správy informačních technologií města Plzně.

Plzeňské počítače poputují do Keni:

Po odsouhlasení daru město nechalo počítače repasovat a přizpůsobilo je pro africké středisko, například pro výuku v angličtině. „Do Plzně dojížděl také dobrovolník, jenž přímo v Keni zaučuje lektory, kteří pak dál předávají vědomosti. V rámci přípravy bylo třeba naplánovat také převoz, proclení atd. Od prvotní myšlenky k premiérové vyučovací hodině realizované v nové učebně uplynulo zhruba půl roku,“ uvedla radní pro oblast školství Lucie Kantorová. 

„Velice si vážíme iniciativy města Plzně, které nám poskytlo použitou techniku pro naše komunitní centrum v Keni, kde se staráme o děti a studenty z velmi chudých poměrů v rámci našeho sirotčince, mateřské, základní a střední školy. Velké díky za tento velkorysý dar i mimořádnou ochotu a veškerou pomoc spojenou s realizací převozu a instalace,“ dodala výkonná ředitelka Centra Narovinu Dana Feminová.

Počátky činnosti Centra Narovinu sahají do roku 1995. Organizace se zaměřuje na rozvojovou spolupráci s cílem zlepšení vzdělávání, zdravotní péče a celkové životní úrovně v Africe. Mezi další priority sdružení patří přispívání k vytváření tolerantní multikulturní společnosti, zvyšování veřejného povědomí o situaci v rozvojových zemích a prevence diskriminace a rasismu ve společnosti. Pokud se v africkém středisku časem podaří zlepšit úroveň připojení k internetu, město by rádo propojilo tamní studenty se studenty ze západočeské metropole.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru