Město Plzeň míří do New Yorku a Washingtonu pozvat Američany na Slavnosti svobody
Ve středu 29. ledna 2020 se v Českém centru New York uskuteční rozsáhlá akce věnovaná tématu „Osvobození města Plzně americkou armádou“. Program zahrnuje výstavu fotografií ze sbírek Patton Memorial Pilsen a dva koncerty v podání Pilsner Jazz Band (vystoupení proběhnou v New Yorku a ve Washingtonu/ Kennedy Center for Performing Arts). Současně bude na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu zahájena výstava kreseb výtvarníka Jiřího Slívy. V obou městech budou zároveň otevřeny tematické výstavy a oceněny zásluhy osvoboditelů. Na programech spolupracují české zastupitelské úřady v USA, zástupci krajanských organizací sdružených v Bohemian Benevolent Literary Association (BBLA) a Česká centra.
Plzeň byla jedním z posledních měst osvobozených za druhé světové války v Evropě armádou Spojených států amerických. Byla osvobozena 6. května 1945. Program několikačlenné delegace Plzně ve Spojených státech, kterým toto výročí připomeneme, vyvrcholí 29. ledna 2020 slavnostním koncertem českého orchestru Pilsner Jazz Band ve velkém sále newyorské Bohemian National Hall, nazvaným Swinging to Freedom. Role hostitelky večera se ujme velvyslankyně České republiky při OSN Marie Chatardová. Koncertu na Manhattanu bude předcházet zahájení výstavy věnované osvobození Plzně a západních Čech americkou armádou. Výstavu s názvem Svobodná Plzeň: Oslavy 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou, kterou hostí České centrum New York (ČCNY), připravili historici Patton Memorial v Plzni. Hosty na výstavě v galerii ČCNY přivítá generální konzul ČR v New Yorku Miroslav Rameš.
„Výstava v New Yorku představí postup spojeneckých vojsk z Normandie do Plzně a osvětlí, jakou roli při osvobozování sehrál generál George S. Patton a další historické události, které měly přímý dopad na plzeňské obyvatele a celý region. Mimo to se návštěvníci dozvědí o temných letech 1948-1989, kdy se komunistický režim v Československu snažil, aby lidé na tento významný milník české historie zapomněli. První oslavy osvobození se totiž uskutečnily opět až v roce 1990, doprovázené návratem amerických osvoboditelů a jejich vzpomínkami,“ řekl k výstavě Miroslav Konvalina, ředitel Českého centra New York.
Miroslav Konvalina dále vyzdvihl význam celé události, jejíž větší část se koná právě v České národní budově na Manhattanu, ocenil programy související s výročím osvobození západních Čech a zejména pak příležitost osobně přivítat osvoboditele a jejich rodiny, kterým chce Česká republika znovu poděkovat.
Město Plzeň budou ve Spojených státech reprezentovat: Michal Vozobule, náměstek primátora města Plzně, Lucie Kantorová, radní města Plzně, Ivan Rollinger, kurátor Patton Memorial Pilsen a zástupci organizačního týmu Slavností svobody z Magistrátu města Plzně.
„V letošním roce uplyne 75 let od neděle 6. května 1945, kdy po 8. hodině ranní na území města Plzně vstoupila americká 16. obrněná divize. Na jaře roku 1945, kdy do západních a jihozápadních Čech dorazila 3. americká armáda generála Pattona, skončila válka nejen pro Plzeň, ale také pro celou Evropu. Cesta amerických vojáků z Normandie až do Plzně byla vykoupena mnoha oběťmi a utrpením. Na osvoboditele občané města a regionu nikdy nezapomněli, od roku 1990 si je připomínají vždy v květnu při Slavnostech svobody v Plzni s přímými účastníky bojových událostí a v celoročně otevřeném muzeu Patton Memorial Pilsen,“ dodal kurátor výstavy Ivan Rollinger z Patton Memorial Pilsen.
Pokračování rozsáhlé události se pak v květnu odehrává v Čechách. Akce, které se v lednu odehrají ve Spojených státech amerických, jsou současně pozvánkou na Slavnosti svobody konané v Plzni, které město s podporou Plzeňského kraje chystá na 1. – 6. května 2020.
Slavnostní zahájení výstavy proběhne 29. ledna 2020 v 18.30 v Galerii Českého centra New York. Výstava bude k vidění do 1. března 2020. Slavnostní koncert Pilsner Jazz Band Swinging to Freedom je na programu 29. ledna ve 20 hodin v Bohemian National Hall.