Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Město připravilo nová karanténní místa pro bezdomovce

Plzeň se připravuje na případ, že na území města začne růst počet lidí bez domova, u nichž testy potvrdí onemocnění covid-19. Objekt ve Školní ulici na Doubravce, který byl dosud určen jako karanténní místo, zůstane jako záložní, místo něj se nově otevře karanténní centrum v Domově sv. Františka a na městské ubytovně Plachého 52. Kapacita těchto dvou nových míst je maximálně 50 lůžek. Na území Plzně je kolem 450 osob bez přístřeší, vyšší počet covid pozitivních mezi nimi se očekává i proto, že se chystá plošné testování těchto osob i v souvislosti s prokázaným záchytem britské mutace nového koronaviru v kraji.

„Objekt pro umístění lidí bez domova do karantény či izolace ve Školní ulici s kapacitou 16 lůžek byl připravován vloni na základě údajů spojených s původní variantou SARS CoV-2. Poté, co se do ČR dostala britská mutace, museli jsme tuto strategii přehodnotit. A to hlavně na základě nových skutečností, které se ukázaly při testováni lidí bez domova v jiných městech, kdy třeba v Karlových Varech bylo ze 70 testovaných 30 pozitivních. Při vědomí toho, kolik lidí bez domova v Plzni žije, a po diskuzi s klíčovými aktéry z řad neziskových organizací jsme se rozhodli pro tuto novou variantu,“ vysvětlil primátor Martin Baxa. Ten nastavením nové strategie a řešením situace pověřil radního pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem Davida Šloufa.

Z karanténního zařízení v Plzni na Doubravce uprchli dva bezdomovci

Podle radního Davida Šloufa bude v Domově svatého Františka ve Wenzigově ulici, který provozuje Městská charita Plzeň, pro karanténu a izolaci osob bez přístřeší maximálně 33 lůžek (v závislosti na aktuální epidemické situaci). Služby nízkoprahového centra a noclehárny, jež Domov sv. Františka běžně poskytuje, se dočasně přesunou do areálu DEPO2015. „Druhým místem pro karanténu covid pozitivních osob bez přístřeší bude městská ubytovna v Plachého ulici 52. V řádu dnů tam zatím připravíme 14 míst ve dvoulůžkových pokojích, dle potřeby budeme přidávat další,“ doplnil David Šlouf. Podle jeho slov je toto nejrychlejší, nejschůdnější a nejefektivnější řešení. Ubytovna je určena k rekonstrukci, pro covid pozitivní budou vyhrazena dvě její horní patra.

Zajištěním karanténních míst se Plzeň snaží bránit tomu, aby se covid pozitivní pohybovali po ulicích, v obchodech a tím šířili vysoce infekční nemoc. „Chceme udělat maximum, aby měli prostor pro vyléčení, poskytneme jim podmínky ke splnění nařízené karantény,“ doplnil radní David Šlouf. V objektu Plachého 52 bude zajištěna non-stop služba městské policie. Pokud někdo v rozporu s nařízenou izolací opustí karanténní zařízení, strážníci okamžitě uvědomí státní policii. Předčasným opuštěním zařízení se daná osoba vystavuje možnosti trestního stíhání.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: