Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Město Plzeň se zapojí do projektu, který poskytuje potřebným dětem svačiny

Plzeň se nově zapojí do unikátního plzeňského projektu Svačiny dětem. Ten vytipovává školáky ze sociálně slabšího prostředí, kteří si nenosí svačiny, a pak jim je zajišťuje. Západočeská metropole chce přispět na svačiny pro další děti, spojila se proto se zoologickou zahradou. Ke každé vstupence do plzeňské zoo prodané v neděli 9. září 2018 přidá Kancelář primátora Magistrátu města Plzně finanční obnos a ten pak poputuje na zajištění svačin dalším dětem. Symbolicky tak může projektu vyjádřit podporu i veřejnost.

Do projektu je aktuálně zapojeno pět dětí z plzeňských škol, kde k velké spokojenosti funguje projekt Zdravá svačina. Víme však, že potřebných dětí je mnohem víc a snad jsme tímto ve spolupráci se zoo našli i cestu, jak jim se zapojením veřejnosti pomoci a jak zároveň položit základ možné tradici. Své přispění dobré věci tak může učinit každý, kdo v neděli navštíví naši krásnou zoo. I malá pomoc se počítá a já tímto děkuji všem, kteří přijdou,“ přiblížil záměr primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Budeme rádi, pokud dorazí co nejvíce návštěvníků a tento projekt tím podpoří. Těšit se mohou zejména na pět lvíčat berberských, řadu dalších letošních přírůstků, jako například ibisy skalní, a také na řadu novinek, kdy je v zoo nový orientační systém, rozmístěna jsou pítka, k dispozici pro děti je nové hřiště,“ uvedl mluvčí Zoologické a botanické zahrady města Plzně Martin Vobruba.

I když se jedná řádově o maximálně pár desítek podpořených dětí, přínos je nesporný. Dítě nemusí nikomu vysvětlovat, proč nemá na svačinu, nemusí být terčem nemístných poznámek vrstevníků a nemusí se cítit jako ‚jiné‘. Ekonomická situace některých rodin je velmi zoufalá a město se snaží pomáhat tam, kde je třeba, svačina je přitom pouze detail, ale i ten napomáhá socializaci dítěte,“ uvedla Alena Hynková, vedoucí magistrátního sociálního odboru.

Zapojení do projektu nabídla městu Plzeň obecně prospěšná společnost Možnosti tu jsou. „Projekt jsme zahájili v září 2017 a podnětem pro jeho spuštění byly rozhovory s učiteli základních škol, kteří mají zmapované děti, jež nenosí svačiny z domova. Tyto děti jsou předmětem našeho zájmu,“ uvedl ředitel společnosti Roman Hajšman. Celková částka na jedno dítě a školní rok činí 5 tisíc korun (30 korun denně) a peníze pro zajištění projektu hradí organizace Možnosti tu jsou z darů od dárců. Jedním z nich se tak po 9. září 2018 stane i město Plzeň.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: