Martin Baxa u včelích úlů. Foto: MMP

Město Plzeň stočilo první med z úlů na střeše radnice 

První med získalo město Plzeň ze dvou včelích úlů, které loni nainstalovalo na střechu radnice na náměstí Republiky. Zhruba 17 kilogramů medu tak zaplnilo 60 skleněných nádobek. Dárkově zabalené skleničky budou sloužit pro prezentaci Plzně.

„Těší mě, že i přes letošní počasí, které podle odborníků včelaření příliš nepřálo a medu je tedy ve srovnání s jinými lety relativně málo, se podařilo z našich městských úlů med získat. Je to jistě i zásluhou našeho zkušeného včelaře, který se o svěřená včelstva pečlivě stará,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Městské prostředí je pro včely vhodným, poněvadž skýtá rozmanitost kvetoucích stromů a keřů v parcích, která se v historické části Plzně nachází v sadovém okruhu centra. Vedle opylení vegetace včely produkují mnoho pro lidské zdraví prospěšných produktů, a to med, propolis či včelí kašičku. Přesto je populace včel v posledních letech ohrožena pesticidy, onemocněními včel a jinými riziky.

Myšlenku nainstalovat úly na střechu plzeňské radnice na náměstí Republiky mělo město již delší dobu. Podmínkou tohoto kroku byla instalace vzduchotechniky v jednacím sále zastupitelstva a související možnost omezení větrání okny. „Poté, co byla vzduchotechnika vybudována, umístili jsme loni v září střechu radnice včelí úly. Včelstva dodal a stará se o ně náš bývalý kolega, který je zkušeným včelařem. Včelaří už od svých osmnácti let a v současné době se kromě městských úlů stará o 40 vlastních,“ uvedl Petr Triner, ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně.

Připomněl, že městské včelaření je v posledních letech oblíbenou činností. „Není tedy vyloučeno, že v budoucnu úly s včelami rozšíříme i na jiné budovy magistrátu,“ dodal Petr Triner.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: