Minimalistická pilea. Štafetová královna podobná palačince, jejíž potomci putují i poštou
Pilea, celým názvem pilea peperomioides, je v poslední době u nás velice populární. Jedná se o sukulent původem ze subtropických a tropických oblastí Číny. Typickými znaky rostliny jsou kulaté penízkovité listy rašící z jednoho stonku, protože tato pokojovka nevětví. Pilea je díky tvaru svých listů známá také pod názvem Chinese money plant.
Pilea a její dlouho neznámý původ
V roce 1945 si pileu přivezl domů z Číny norský misionář, načež se rostlina postupně začala šířit mezi amatérskými pěstiteli ve Skandinávii. Vzhledem k severskému minimalistickému stylu bydlení se do tamních obydlí náramně hodila. Zajímavostí je, že botaniky byla pilea peperomioides oficiálně popsána až v osmdesátých letech. Dlouhou dobu se totiž v Evropě nevědělo, odkud tato oblíbená pokojovka pochází. Ani v dnešní době její obliba neklesá, spíš naopak. Rostlinu si díky snadnému množení lidé předávají, a proto získala také přízvisko štafetová královna.
Pěstování je nenáročné
Přestože je pilea označována za sukulent, nemá ráda příliš slunce. Roste totiž jako podrost pod stromy a tudíž má k typickým sukulentním rostlinám daleko. Listy většinou začnou na přímém slunci blednout. Zalévání by se také nemělo přehánět, vzhledem k jejímu charakteru stačí bohatě jednou týdně.
Ideální je do substrátu přimíchat trochu písku, aby byl dost propustný. Zároveň se snažte vyhnout tomu, aby rostlina stála ve vodě. Vzhledem ke své nenáročnosti ji lze pěstovat celoročně při pokojové teplotě a pokud se rozhodnete jí dopřát v zimě i nižší teploty, zvládne i přezimování. Pouze je v takovém případě nutné snížit zálivku na minimum.
Snadné množení
Rostlina se množí výhonky, kterým se mezi jejími milovníky láskyplně říká pileí miminka. Pěstitelé si je posílají i poštou. Jedná se o podzemní výhony, které vyrůstají po okrajích květináče. Tento koloběh probíhá stále dokola, proto je její množení tak snadné.
Starší rostliny mají tendenci odspodu ztrácet listy, které již nenarostou. Možností, jak rostlinu omladit, je sestřižení její horní části, která se nechá ve vodě zakořenit a následně ji lze po několika týdnech přesadit do substrátu.
Pamatujte, že pilea nemá ráda přímé slunce a přílišnou zálivku. Vzhledem k její velké popularitě si tato palačinková květina, jak se jí také pro její ploché listy říká, jistě získá i vás a stane se ozdobou vašeho domova.
Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.