Vydří křtiny v Zoo Plzeň. Foto: K. Misíková, Zoo Plzeň

Mláďata vydry říční jsou Žofka a Hugo

Po dlouhých čtrnácti letech se v Zoo Plzeň daří odchovávat mláďata vydry říční. Kmotrou samice Žofky se 27. června 2024 stala starostka městského obvodu Plzeň 1 Ing. Ivana Bubeníčková a samce Huga generální ředitel Vodárny Plzeň Ing. Jiří Kozohorský, MBA.

Dvě mláďata, samec a samička, se narodila již 10. března 2024, ale dlouho nebylo jisté, že se odchov podaří. Vydry říční se v lidské péči daří odchovávat pouze výjimečně. Zvířata jsou velmi citlivá na stres, a proto ztrácejí chuť se množit nebo se matka o narozená mláďata nestará.

„Náš chovný pár tvoří samice Jana, která se narodila v roce 2018 v Německu a do Zoo Plzeň jsme jí dovezli o rok později ze Záchranné stanice Hankensbüttel. Samec Luke pochází ze Šumavy, k nám se dostal ze Záchranné stanice v Pavlově,“ popisuje zooložka Miroslava Palacká a dále vysvětluje: „První mláďata se tomuto páru narodila již na podzim 2023, ale po dvou dnech uhynula. I tentokrát jsme samici poskytli co největší klid a několik možností pro nerušený porod. Jana mláďata porodila do spojovacího tunelu mezi výběhy, který si předtím vystlala slámou. Několik dní vůbec nevylézala ani nežrala. Poté využívala možnosti nerušeného nočního lovu živých ryb ve výběhu. Přítomnost mláďat jsme měli možnost prověřit pouze díky slabému pískání, které mláďata vydávala.“První týdny chovatele naprosto omezili přítomnost v blízkosti nory, protože samice se chovala velmi ochranitelsky, a i přes sklo na ně útočila. Naštěstí se postupně uklidňovala a rychle rostoucím mláďatům začala dovolovat krátké vycházky z tunelu do nory.

Na začátku dubna zoologové poprvé zjistili, že jsou mláďata dvě a jsou v pořádku. Jejich pobyt v noře byl podmíněn aktuálním rozpoložením samice, která je při jakémkoli pocitu nebezpečí opět ukryla do tunelu. Na začátku května se chovatelům poprvé podařilo samici nakrátko oddělit ve výběhu a mláďata zkontrolovat, očipovat a zjistit pohlaví.

Krátce poté začaly zkoušet ochutnávat pevnou potravu. Velmi jim chutnalo kuřecí maso i rybí filety. Navíc je zanedlouho zvědavost a povzbuzování matky vylákala na první výlet do výběhu. Vydry se nerodí s vrozenou schopností plavat, ale vše je musí matka naučit. Někdy až na první pohled drsným způsobem, tak Jana svoje potomky nejprve lákala a poté prostě donesla do hlubší vody. Celou dobu je samozřejmě hlídala, aby se žádnému nic nestalo.

Každý den, jsou mláďata odvážnější a odvážnější a postupně se již naučila i potápět. Matka jim každý den samozřejmě dává i lekce lovu, k čemuž jí slouží klacíky a kousky kůry.

„I když se již matka začala pomalu smiřovat s přítomností lidí v blízkosti jejích mláďat, je stále velmi ostražitá. Prosíme proto návštěvníky o dodržování co největšího ticha a klidu v okolí jejich výběhu. Matka bude mít i nadále možnost mláďata ukrýt, pokud se bude cítit v ohrožení. Prosíme proto také o shovívavost, pokud mláďata nebudou ve výběhu,“ doplňuje Palacká.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: