Nová scéna. Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Muzikálový soubor DJKT půjde konečně Donaha!

Světoznámý muzikál Donaha! bude mít premiéru 12. května na Nové scéně DJKT. V ústřední šestici ocelářů, kteří čelí nepřízni osudu, se mimo stálic muzikálu DJKT  Jozefa Hruškociho, Romana Krebse, Adama Reznera a Pavla Klimendy představí také herec a zpěvák Tomáš Savka, Richard Tesařík, člen úspěšného YoYo Bandu. Muzikál Donaha! režíruje Dalibor Gondík, kterého plzeňští diváci mohou znát také z muzikálu Marilyn (Překrásné děcko).

Herci na dosah ruky

Zásadní pro plzeňské nastudování muzikálu bude propojení herců a diváků. Přes sedadla v první řadě bude vybudována forbína, díky které se herci dostanou publiku doslova na dosah ruky. „Toto spojení je pro inscenaci Donaha! klíčové. Koneckonců již před představením budou herci součástí dění ve foyeru Nové scény a budou už v tuto nezvyklou dobu hrát své role a komunikovat s diváky. Věřím této koncepci i proto, že vím, že plzeňské publikum je fantastické a jedinečné v celé republice – taková je moje zkušenost z více než pětadvacetiletého cestování po Česku s nejrůznějšími divadelními projekty. Je mi jasné, že to bude asi velké překvapení, ale o to víc se na to těším,“ vysvětluje režisér Dalibor Gondík. 

Americký muzikál dobývá svět

Americký muzikál skladatele Davida Yazbeka a libretisty Terrence McNallyho, který vznikl podle slavného stejnojmenného britského filmu z roku 1997, měl světovou premiéru v Old Globe Theatre v San Diegu v roce 2000. Ještě téhož roku byl uveden i na Broadwayi, kde dosáhl více než 770 repríz. Získal devět nominací na prestižní cenu Tonya Cenu Drama Desk Award za nejlepší hudbu. Na londýnském West Endu se muzikál představil o dva roky později. „Muzikál se hrál prakticky v celém světě a všude se setkal s velkým úspěchem – o tom svědčí mimo jiné i fakt, že plzeňské nastudování bude v České republice již třinácté. Ačkoliv by se snad někdo mohl domnívat, že Donaha! je jen o pánském striptýzu, jeho děj se dotýká i množství vážných témat jako jsou dlouhodobá nezaměstnanost, partnerské vztahy, práva rozvedených otců a dalších. I díky tomu si získal zájem diváků,“ dodává dramaturg Pavel Bár.

Donaha! – muzikál nejen o obnažení těla

Děj pojednává o šestici nezaměstnaných ocelářů, kteří hledají způsob nejen jak se dostat k penězům, ale také jak si zachovat „chlapskou“ hrdost, důstojnost a sebeúctu. A protože nemůžou zavadit o novou práci, rozhodnou se vydělat striptýzem. Tomáš Savka o své roli říká: „Je to obyčejný chlap z fabriky, který přišel o práci. Je tedy doma se svou ženou, tloustne a nevěří si. Řeší existenciální problémy, ale také vztah s manželkou. Aby vydělal peníze a obstál před ní, je ochotný dělat i podřadnou práci.“ Přes lehce absurdní děj, který přináší mnoho komediálních situací, se jedná o muzikál s velice silným a upřímným příběhem, což s sebou přináší i velké herecké výzvy. „Důležitá je samozřejmě herecká stránka, proto se muzikál často uvádí v činoherních souborech, ale pak činoherci musí být pěvecky i pohybově dobře vybavení. Jak jsem měl během zkoušení Marilyn možnost poznat zdejší soubor, má pro dobré zvládnutí všech složek výborné předpoklady,“ doplňuje režisér Dalibor Gondík.

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňskávstupenka.

Premiéra 12. května 2018 na Nové scéně DJKT.
Nejbližší reprízy 15., 29. května a 8., 13., 17., a 21. června 2018 na Nové scéně DJKT.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: