Cham. Foto: Plzenoviny.cz

Češi vyrážejí za nákupy do Německa nejen kvůli ceně nebo kvalitě. Na jednu věc však zapomínají

Nákupy Čechů v sousedním Německu aktuálně rozebírají snad všechna tuzemská média. Je v Německu levněji? Nabízejí naši západní sousedé kvalitnější zboží? To jsou otázky, na které se nehledá odpověď snadno. Ať tak či onak, z Plzeňského kraje je to do Bavorska co by kamenem dohodil a alespoň občasné nákupy v příhraničních německých městech jsou zde tradicí už od devadesátých let. Jaké jsou hlavní důvody, proč Západočeši míří k našim sousedům utrácet eura a na co často zapomínají?

Zábava

Nákupy jsou pro mnohé zábava. Neokoukané německé zboží, nové značky, jiné chutě, obrovský výběr sladkostí – to vše láká k nákupu. V Německu lze navíc navštívit i řetězce, které u nás nepůsobí. Například Aldi, Netto nebo Rewe. Populární jsou také cesty na vánoční trhy, které turisté často spojují s nákupem potravin a drogerie. Parkoviště u příhraničních obchodů jsou tak plná aut s českou poznávací značkou a uvnitř marketů se mísí čeština s němčinou. Často můžete narazit i na česky hovořící prodavače, což se rozhodně hodí.

Výlet

Spojení nákupu v Německu s výletem je skvělý nápad. Hned v blízkosti hranic s Plzeňským krajem se nachází několik zajímavých míst. Pěkná je samozřejmě německá strana Šumavy a Českého lesa (Bayerischer Wald a Oberpfälzer Wald). Města jako Cham, Fürth im Wald, Regen, Zwiesel či Regensburg rozhodně také stojí za návštěvu, stejně tak jako zábavní park Bayern-Park nebo historický park Bärnau-Tachov. Ve Weidenu se pak nachází příjemný akvapark.

Cham
Cham. Foto: Plzenoviny.cz

Šetření

Jak už jsme na začátku uvedli, levněji v Německu sice být nemusí, ale některé zboží lze za hranicemi skutečně pořídit za menší peníze. Během takového nákupu je nutné přepočítávat každou položku a nakupovat jen ty skutečně levnější. Aby se cesta za výhodným nákupem vyplatila, je nutné připočítat náklady na cestu a samozřejmě přepočítávat eura na koruny dle správného kurzu. V případě platby v hotovosti je to nákupní kurz v době, kdy jste valuty nakupovali u obchodníka, při platbě kartou se jedná o aktuální kurz vaší banky. K těmto nákladům je dobré zahrnout ještě jednu položku, kterou uvádíme níže.

Na co před nákupem v Německu nezapomenout?

Cestovní pojištění na rychlý nákup v Německu mnoho lidí neřeší. Avšak i na krátké výlety za hranice by mělo být samozřejmostí. V případě neočekávané situace vám může velmi pomoci. Například základní pojištění od Axa-Assistance, které je vhodné právě pro krátké výlety či nákupy, vás kryje limitem 2,5 milionu korun na léčebné výhody. Nenechte nic náhodě a nakupujte v zahraničí s rozumem.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: