seznam-pocitadlolibise { /* Defaults: layout=seamless, size=small */ display: inline-block; min-width: 100px; height: 20px; } seznam-pocitadlolibise[size='minimalistic'] { min-width: 40px; } seznam-pocitadlolibise[layout='button_count'] { height: 28px; } seznam-pocitadlolibise[layout='box_count'] { height: 40px; } seznam-pocitadlolibise[layout='box_count'][size='large'] { height: 58px; } /* Placeholder support */ seznam-pocitadlolibise > * { display: inline-block; width: 100%; height: 100%; } seznam-pocitadlolibise > *::before { display: block; position: relative; top: 25%; width: 100%; height: 50%; content: ''; background-color: currentColor; background-color: var(--placeholder-color, currentColor); }
Foto: Martina Root, DJKT

Něco shnilého! Nejzábavnější hudební komedie posledních 400 let míří do Plzně

Divadlo J. K. Tyla bude teprve druhým divadlem v Evropě a zároveň prvním v České republice, které zařadí do svého muzikálového repertoáru plného světových hitů výtečný komediální titul Něco shnilého! (Something Rotten!).

Energií a humorem nabité dílo zavede diváky do šestnáctého století a prozradí, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii. Inscenaci režíruje šéf souboru Lumír Olšovský, který je společně s dramaturgem Pavlem Bárem pod tímto titulem podepsán i jako překladatel. Hlavní role ztvární Jozef Hruškoci a Martin Holec, jejich protivníkem bude Dušan Kraus v postavě hvězdy alžbětinského šoubyznysu Williama Shakespeara. První uvedení před diváky proběhne v sobotu 19. června 2021, slavnostní premiéra je naplánovaná na 9. září 2021 na Nové scéně DJKT.

Děj muzikálu sleduje snahy bratrů Nicka a Nigela Prcky stát se úspěšnějšími dramatiky než jejich všemi zbožňovaný konkurent William Shakespeare. Nick se proto vydá za věštcem, který mu poradí, aby napsal hru, v níž se nejen mluví, ale i zpívá a tančí! „Titul odkazuje ke slavné replice o ‚něčem shnilém ve státě dánském‘ a celá komedie je prošpikována vtipnými odkazy na historické události, fakta, známé citace jak ze Shakespearových her, tak z celé řady muzikálů,“ přibližuje dílo Pavel Bár a slibuje stejně jako Lumír Olšovský všem divákům především velkou dávku zábavy. „Celé tohle dílo je mistrovsky napsané, má libreto, které neustále překvapuje, postavy, které si zamilujete, promyšlenou hudbu a humor, který je chytrý a bezbřehý. Návštěva broadwayského představení této senzace patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy na divadelních prknech zažil,“ přibližuje důvody výběru tohoto titulu do plzeňského repertoáru Lumír Olšovský.

Autory novinky jsou bratři Kirkpatrickové – Karey známý jako scénárista a režisér zejména animovaných filmů (Slepičí úlet, Stopařův průvodce po Galaxii ad.) a hudebník, skladatel a držitel Ceny Grammy Wayne. Spoluautorem libreta je britský spisovatel a scénárista John O’Farrell. Muzikál Něco shnilého! po své premiéře v roce 2015 získal plných deset nominací na prestižní Cenu Tony a během dvou let, kdy se na Broadwayi uváděl, se odehrálo více než 700 repríz. „Z deseti nominací na Cenu Tony proměnilo toto dílo nakonec jedinou, ve většině kategorií jej totiž předčil muzikál Fun Home, který shodou okolností plánujeme uvést v příští sezóně na Malé scéně,“ poznamenává Pavel Bár a doplňuje: „Ačkoliv o tento skvělý titul usilovaly i další české scény, těší nás, že licenci získalo právě naše plzeňské divadlo. Jeho evropská premiéra se odehrála ve Švédsku, plánované britské nastudování odsunula koronavirová pandemie, a tak plzeňští diváci tuto prvotřídní novinku uvidí jako teprve druzí v Evropě.“ 

Bratry toužící po slávě ztvární Martin Holec a zkušený Jozef Hruškoci, plzeňskému publiku známý především jako uhrančivý Sweeney Todd nebo Jerry Lukowski z Donaha! „Baví mě, že s tímhle muzikálem jsme zase o kousek blíž Broadwayi! A měl jsem také radost, že můžu pozorovat herce jako Antonína Procházku, Václava Knopa či Zbyška Pantůčka, protože jsou to opravdoví bardi divadla, od kterých se můžeme leccos přiučit. Během zkoušení vznikla skvělá parta, která na sebe slyšela, občas jsme se smáli tak moc, že jsme zapomněli zkoušet. Je to brilantně napsaný muzikál, na který mohou přijít opravdu všichni. Ti, co milují muzikál, pana Shakespeara, i ti, co božského Willa nenávidí. Ukážeme jim totiž jeho pravou tvář,“ slibuje s poťouchlým úsměvem Jozef Hruškoci a Martin Holec svého hereckého kolegu doplňuje: „Mě osobně hodně baví překlad. Autoři české verze Lumír Olšovský a Pavel Bár se museli potýkat s některými výrazy a reáliemi, které by český divák nemusel pochopit. A to se jim povedlo tak skvěle, že je to opravdu velká legrace.“ Jako všemi obdivovaný William Shakespeare vystoupí benjamínek souboru Dušan Kraus, v dalších rolích na sebe jistě strhnou pozornost Soňa Hanzlíčková, Lukáš Ondruš, Karolína Jägerová, Zbyšek Pantůček, Antonín Procházka nebo Václav Knop a další.

Inscenační tým české premiéry světového hitu Něco shnilého! (Something Rotten!) doplňuje autor hudebního nastudování, zkušený dirigent muzikálového souboru Dalibor Bárta, scénograf Dave Benson, jehož práci mohli diváci ocenit například u inscenací Billy Elliot nebo Sweeney Todd, autorka kostýmů Kateřina Bláhová, která oblékla plzeňské inscenace West Side Story, Šumař na střeše či Duch, a přední česká choreografka Ivana Hannichová, která v minulosti se souborem pracovala na muzikálech Donaha! a Dobře placená procházka.

Vstupenky jsou k zakoupení v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. Diváci musí dodržovat platná protiepidemická opatření.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: