Vizuál k akci.

Nefestík – pořádná nálož nezávislé kultury

Benefiční festiválek nezávislé hudební, filmové a divadelní tvorby Nefestík se bude v letošním roce konat o víkendu 15. – 17. června v Nepomuku na Zelenohorské poště. Představí se na něm množství kapel, DJů, několik divadelních souborů, slameři i básníci.

Letos to bude již podeváté, co se v jihozápadočeském městečku Nepomuku odehraje tato svérázná a pestrá přehlídka nekomerční hudby, neprofesionálního divadla a studentských filmů. Celá akce se uskuteční téměř v centru města v atraktivním areálu původně barokní Zelenohorské pošty, kde dnes sídlí mj. muzeum veteránů. Na místě nebude chybět venkovní scéna s živou hudbou a divadlem, čajovna s komorním kinosálem, bar s DJem za gramofony, zahradní výčep s ohništěm i undergroundová elektronická tančírna ve sklepení s vlastním vlastní bar. Stejně jako v předchozích ročnících bude i letos program obohacen o různé workshopy. I ležení bude možné rozbít přímo v místě konání, a to na tábořišti na pastvě za domem, které disponuje vlastní kadibudkou. Připraveny budou i další zajímavosti. Pořadatelé očekávají, jako obvykle zhruba pět set návštěvníků. Vzhledem k množství vystupujících a počtu scén si tak festival zachovává komorní až rodinnou atmosféru. A to i díky komunitnímu způsobu realizace celého projektu.

Hlavním mottem Nefestíku je objevování nových jmen a mladých talentů. Dramaturgie festivalu se snaží představovat publiku zajímavé novinky na nezávislé kulturní scéně, a to nejen z českého jihozápadu. Pokud se v programu zjeví nějaký časem prověřený projekt, jde opět, až na pár stálic, o novinku alespoň v rámci festivalu samotného.

Festival se tradičně uskuteční ve třech dnech. Festival startuje již v pátek ve čtyři hodiny odpoledne DJským vystoupením plzeňského matadora Full Contacta na baru. Na hlavní stagi poté zahájí program náš jediný zahraniční vystupující Dáša Fon Fľašaze Slovenska. Následovat budou českobudějovické legendy hardcorové scény Better Way, plzeňští Rastabilly’s Kang a večer zakončí Nepálci milovaná V3SKA, která hrála již na prvním Nepal Festu. Na venkovní program plynule naváže afterparty na baru v rytmu reggae a dubu, o kterou se postará plzeňské uskupení Original Kumbash Sound a z pražští Dub Colectiv. Druhá afterparty ve sklepení bude pod taktovkou klatovsko-plzeňské party Wenkowsound DJs s hosty.

Sobotní program nabídne kromě divadelních představení, filmů a workshopů především hudební projekty širokého žánrového rozpětí. Tomáš J Holý se představí s velice zajímavým pojetím hry na kytaru, jež kombinuje se syntetizátory a looperem. Na tradiční šamanský nástroj brumli zahraje jeden z nejlepších českých hráčů Petr Jasinčuk, jenž umožní návštěvníkům si tento nástroj vyzkoušet pod jeho zkušeným vedením. Po něm na pódium nastoupí dívky z rakovnické psychedelické kapely Core Belief, které se představí s novou zpěvačkou, dále novinka z Prahy Iggy Mayerov, v jejichž hudbě se mísí shoegaze s dreampopem a na závěr dvě kapely žánrově těžko zařaditelné, ale o to lepší Schrödingerova kočka Nauzea Orchestra. Afterparty proběhnou opět na dvou stagích. Na baru nebude chybět reggae v podání nejstaršího českého soundsystému Swamp Safari Selecty Mad Kriiisky. Sklepení nabídne audiovizuální psychedelickou zkušenost, o kterou se postarají psytrancoví DJs Jenda Legenda, Jonah Moses, Elien, Reborn Jíra Fíra.

A konečně po náročné noci si návštěvníci užijí pohodu a relax oblíbené reggae neděle. Zahrají Chichimeků s legendárním Karlem Babuljakem a novinka z Plzně Baloňák. Program obohatí slampoetry exhibice s úřadujícím mistrem ČR Dr. Filipitchem a básnické pásmo undergroundových básníků Jany Orlové, Patrika Linharta Romana Szpuka.

Pásmo improvizovaných skečů předvede v Nepomuku zbožňovaná Divadelní jednota Brázda a nebudou chybět ani loutková představení pro malé i velké diváky. Filmová sekce bude tvořena zejména čerstvými snímky z pražské FAMU a pracemi studentů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka, mezi které doplní neprofesionální filmy z české i zahraniční produkce. Mezi dokumenty nebude chybět ekologický Plastic Ocean ani filmy z festivalu Jeden svět.

Na akci se budou točit výborná piva z poličského pivovaru i několika regionálních minipivovarů a podávat poctivé regionální potraviny, na své si přijdou zejména vegetariáni a vegani, ale ošizeni nebudou ani milovníci kvalitních uzenin – součástí výčepu u táboráku bude „buřtotéka“ – tedy nabídka špekáčků hned z několika malých regionálních řeznictví.

Vstupné bude, jako tradičně dobrovolné. A akce je opět benefiční a o tom, kam poputuje výtěžek, rozhodnou sami návštěvníci. Akci pořádá z.s. Nepal.

Nefestík se koná s finanční podporou Plzeňského kraje a města Nepomuku.

Kompletní program Nefestíku naleznete na webu www.nefestik.cz


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: