Zdroj obrázku: {nito} / Shutterstock.com

Němčina aneb 5 zajímavostí, které vás jistě překvapí

Jazyk našich západních a jižních sousedů je nám odjakživa blízký a hrál důležitou roli ve vývoji naší mateřštiny. Pojďte se s námi podívat na zajímavosti, které jste o tomto germánském jazyce možná dosud nevěděli – tohle je němčina.

1. Evropská dvojka

Němčina je co do počtu rodilých mluvčích druhým nejvíce rozšířeným jazykem v Evropě. Se zhruba 100 miliony mluvčích se tak zařazuje hned za první nejrozšířenější jazyk v Evropě, kterým je ruština. V rámci Evropské Unie je to pak jasná jednička.

2. Nejdelší slovo mělo 63 písmen

Pro němčinu je typické užívání velmi dlouhých slov. Překlad němčiny je tedy velmi těžký oříšek a je lepší jej přenechat profesionálům. Nejdelším slovem byl v roce 2012 název o 63 písmenech, Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz. Jednalo se o označení hovězího dobytka a masa.

3. Podstatná jména velkými písmeny

Kdo se někdy učil německy, jistě si povšimnul, že se podstatná jména pokaždé píšou s velkými počátečními písmeny. Navíc před sebou mívají člen podle svého rodu. Nejednomu českému začátečníkovi v jazyce německém tato pravidla pořádně zamotala hlavu.

4. Čeština má mnoho slov z němčiny

Německý jazyk po staletí pronikal i do naší české mluvy. Například slovo povidla má základ v německém die Povidl, mouka zase v die Mauke, der Halunke je pro našince holomek, a der Kasch pak kaše. Některá slova asi není třeba překládat, jako třeba německé Buchten.

5. Básnička s více než 30 slovesy

V němčině existuje také báseň složená výhradně ze sloves vyjadřujících pohyb. Dokonale si tak s její autorkou Rosemarie Künzler-Behncke procvičíte všechna možná slovesa. Báseň nese jméno Gehen – laufen – springen a obsahuje více než 30 sloves o pohybu všeho druhu. Je původně určená pro děti.

Věděli jste také, že vlivem dřívějšího rozdělení Evropy má dnes německý jazyk celou řadu dialektů? Jejich mluvčí si mezi sebou jen těžko rozumí.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: