Nepomuk. Foto: Plzenoviny.cz

V Nepomuku si připomenou 80. výročí sestřelení amerického bombardéru Liberator

V letošním roce si připomeneme 80. výročí od sestřelení amerického bombardéru Liberator na Dubči u Nepomuka na jižním Plzeňsku. V sobotu 24. února se uskuteční výroční vzpomínka na náměstí A. Němejce v Nepomuku spolu s uctěním památky na místě dopadu sestřeleného letadla na Dubči. Hlavní pietní akt se uskuteční 4. května v rámci oslav osvobození Československa.

Evropa v první polovině minulého století zažila nekonečných 6 let válečných hrůz s těžko uvěřitelnými 72 miliony obětí. Přes 6 milionů lidí bylo umučeno v koncentračních táborech. Skutečnosti, které na nás doléhají bolestněji s vědomím, že mír v Evropě není samozřejmostí ani v dnešní době, kdy si připomínáme 25 let od vstupu ČR do NATO.

„Operaci Argument“ provedla 8. a 15. letecká americká armáda ve dnech 19. – 25. února 1944 s cílem bombardovat zbrojní a letecké továrny v Německu a na okupovaných územích. Součástí operace byl i nálet dne 22. února 1944 na letecké továrny v okolí Regensburgu a Mnichova v Německu. Součástí velkého svazu byly Liberatory B-24. Tyto čtyřmotorové letouny směřovaly na Plzeň, za hranice tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a pak změnily směr, tím se formace dostala nad Západní Čechy. Zde se na osamocené americké Liberatory vrhly německé bitevní letouny. Sestřeleny ve stejný den byly postupně tři bombardéry, v jejichž troskách zahynulo dvacet amerických letců.

V únoru letošního roku je tomu přesně 80 let. Z celé jedenáctičlenné posádky poručíka Goddarda, jehož letoun se zřítil u Nepomuka, se zachránil pouze střelec Sgt. Raymond A. Noury, který byl ze stroje vymrštěn. Válku přežil a Nepomuk navštívil hned dvakrát, v roce 2004 a 2009. Světlo do celého případu zkázy bombardéru přinesly ještě předtím výzkumy Jiřího Koloucha, který v místech tragédie začal kopat nedlouho po roce 1990, neboť předtím to komunistický režim nedovoloval.

Kolekce předmětů nalezených v místě neštěstí je spolu s velkým množstvím dobových dokumentů, písemných i fotografických, k vidění v Městském muzeu Nepomuk. Expozice je svého druhu ojedinělá a právem budí zaslouženou pozornost v řadách odborné i laické veřejnosti. Místo tragédie připomíná dnes památník – Nakloněný obelisk.

Program:

Sobota 24. února: Výroční vzpomínka k 80. výročí sestřelení amerického bombardéru Liberator

9.45: příjezd kolony vojenských historických vozidel na náměstí A. Němejce

10.00: pietní akt – projev starosty města Nepomuk Vladimíra Vokurky a dalších hostů, kladení květinových darů, státní hymny
– přejezd na místo dopadu sestřeleného bombardéru na Dubči
– uctění památky padlých u památníku Nakloněný obelisk na Dubči
– položení květin u památníku bratří Šloufů ve Dvorci

13.00:  přednáška plk. v.v. Michala Dlouhého O četnících a Četnických humoreskách s autogramiádou knih, sál Městského muzea a galerie Nepomuk, vstupné dobrovolné

9.00 – 15.00: možnost návštěvy muzejní expozice B-24 Liberator zdarma
9.00 – 15.00: možnost zakoupení knih s válečnou tematikou: První nad Plzní, Poslední mise aj. v informačním centru

Hlavní pietní akt se uskuteční 4. května 2024.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: