Foto: DJKT

Nová výstava „Jak se dělá kostým“ ve foyer DJKT

Jak se dělá divadelní kostým, to je název výstavy ve foyer Nové scény Divadla J. K. Tyla, mapující tvůrčí proces výroby kostýmu od návrhu až po realizaci. Součástí výstavy, která bude k vidění od 13. března až do konce sezóny, bude několik autentických kostýmů, paruk a líčidel a také krátký exkurz do historie.

„Výstava je poděkováním a poctou pro všechny divadelní profese, které se významně podílejí na vzniku inscenace,“ uvedl ředitel DJKT Martin Otava. „Expozice zavede prostřednictvím dokumentárních fotografií návštěvníky na místa, kam se běžně nepodívají a portréty pak představí všechny pracovnice a pracovníky z úseku výroby kostýmů,“ prozradila Irena Štěrbová z obchodního útvaru, která má v divadle výstavy na starosti a je také autorkou většiny fotografií. „Diváci se seznámí se všemi kroky výroby kostýmů od explikace u ředitele divadla, předávací poradu v dílnách, výběr materiálu, konzultace střihu s mistrovými, stříhání, zkoušení a šití,“ říká vedoucí výroby kostýmů Jan Prýmek, jehož jméno je s divadlem spojeno přes dvacet let, a dodává, že výstava představí všechny složky zapojené do výroby: pánskou i dámskou krejčovnu, krejčovnu Malé scény, kloboučnickou dílnu, vlásenkářskou dílnu, garderobu, prádelnu i centrální sklad kostýmů a půjčovnu. Jan Prýmek pracuje jako vedoucí výroby kostýmů od roku 1995, již v osmdesátých letech ale působil v divadle jako krejčí. Na starosti má početný tým, ve kterém je v současné době téměř 70 žen a pouze jeden muž. „Svého týmu si velmi vážím, protože v dnešní době není mnoho krejčových, které umí ušít frak nebo historický kostým a každý, kdo k nám přijde, se ještě dlouho zapracovává. Podobná situace je i u vlásenkářek a kloboučnic,“ říká Jan Prýmek s tím, že největší radost má, když se mu povede skloubit požadavky kostýmních návrhářů s finančními a výrobními limity v divadle a také když má jeho tým potřebný klid na svou práci a inscenátoři jsou s jejím výsledkem spokojení.

Vernisáž se uskuteční 13. března v 16.30 ve foyer Nové scény DJKT a součástí bude vystoupení sólistky opery DJKT Radky Sehnoutkové.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: