Foto: MMP

Nová výstava před radnicí ukazuje, jak to chodí v plzeňských mateřských školách

U chrámu sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni nedaleko radnice stojí deset venkovních panelů s fotografiemi i texty. Výstava Naše mateřinky informuje kolemjdoucí o tom, jak ve čtyřech desítkách plzeňských mateřských škol vypadá péče o děti ve věku od tří do šesti let.

„V Plzni byla zřízena opatrovna neboli ústav pro dítky školou ještě nepovinné v roce 1835, tedy už před 185 lety,“ připomněl jednu z kapitol historie plzeňského vzdělávání primátor města Plzně Martin Baxa. „Dnes naše město zřizuje 40 samostatných mateřských škol, v nichž se pod vedením 432 pedagogů a asistentů vzdělává téměř pět tisíc dětí. Podle trendů zdravé výživy pro ně vaří 110 kuchařek a o chod mateřských škol se stará 112 provozních zaměstnanců,“ dodal primátor několik čísel ze současných statistik. „Velmi důležité však je i to, že děti v mateřských školách získají především sociální zkušenosti a základní poznatky o životě kolem sebe. Hlavním nástrojem vzdělávání je hra a praktické činnosti,“ podotkl Martin Baxa a dodal, že nová venkovní výstava umístěná na náměstí Republiky ukazuje nejen to, jak v plzeňských mateřských školách vypadá současná péče o chlapce a dívky ve věku od tří do šesti let, ale seznamuje kolemjdoucí i s příběhy jednotlivých školek.

Plzeňská zoo má nového velblouda

„A tak mohou Plzeňané zavzpomínat na tu svoji školku, do níž kdysi chodili a zjistit, jak moc se za ta léta změnila,“ pozvala na výstavu Naše mateřinky radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová. „Každá naše školka je jedinečná nejen svým vybavením, ale i zaměřením. Každou obklopuje krásná zahrada, která nabízí nejen pohybové vyžití, ale děti se díky pobytu na zahradě seznámí také s přírodou i tím, jak ji chránit,“ poznamenala Lucie Kantorová a připomněla, že předškolní vzdělávání je pro děti velmi důležité, a proto se ředitelky školek, pedagogové i ostatní pracovníci snaží, aby probíhalo v přátelské a klidné atmosféře. „Za to jim všem patří naše poděkování,“ připomněla Lucie Kantorová a dodala, že díky patří i vedení sedmi městských obvodů, jež jsou zřizovateli školek a starají se o budovy mateřinek a jejich vybavení. Jsou to MO Plzeň 1 – starostka Helena Řežábová, MO Plzeň 2 – starosta Lumír Aschenbrenner, MO Plzeň 3 – starosta David Procházka, MO Plzeň 4 – starosta Tomáš Soukup, MO Plzeň 5 – starosta Vít Mojžíš, MO Plzeň 6 Litice – starostka Blanka Kantová a MO Plzeň 10 Lhota – starostka Zdeňka Hončarová.

Výstava se koná pod záštitou radní Lucie Kantorové. Začala v pondělí 8. června a trvá do letošního 3. července.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: