Lev berberský. Foto: Zoo Plzeň

Novinky a změny u lvů berberských v Zoo Plzeň

Lvy berberské chová plzeňská zoo od roku 2002, ale odchovů jsme se mohli dočkat až v roce 2016, kdy samice Tamika přivedla na svět Amiru (12. 9. 2016). Ta již žije delší dobu v rakouské zoo Tierwelt Herberstein. 3. listopadu 2017 porodila své první lvíče samice lva berberského Neyla, jde o samce Baqira. Následovala trojčata Dabir, Deeba a Damali z května 2018 (matka Tamika) a Luisa alias Esma v červenci 2018 (matka Neyla). Neyla uhynula přes veškerou snahu ošetřovatelů a veterinárních lékařů v neděli 3. 3. 2019 na těžké pooperační komplikace.

Lvi dorůstají a je třeba jim hledat domov v jiných zoo. Proto 28. listopadu 2019 vyrazili na cestu do Francie Baqir a nejmladší Luisa. Baqir míří do zoo Des Sables a Luisa do Zoo Doué la Fontaine.

V uplynulých dnech se projevily zdravotní problémy u samice Damali, která měla rovněž odcestovat. Komplikace se projevovaly špatným pohybem lvice, který nejspíše způsobovaly neurologické potíže. „Příčinu jsme odhadovali, ale základními vyšetřeními ji není možné prokázat. Jedinou možností bylo vyšetření magnetickou rezonancí. Vyšetření potvrdilo naše obavy, že se jedná o malformaci lebky,“ říká říká Martin Vobruba z plzeňské zoo. Změna byla takového rozsahu, že by zvířeti nadále neumožňovala kvalitní, bezbolestný a plnohodnotný život. Proto musel tým zoologů a veterinářů přistoupit k její euthanasii.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: