Ilustrační foto. Zdroj: Plzenoviny.cz

Obchody se otevřou rychleji, kulturní život se rozvolní v květnu

Pokud bude situace s vývojem pandemie koronaviru příznivá, k uvolnění podnikatelských a dalších činností dojde rychleji. Aktualizovaný harmonogram pozvolného návratu k běžnému životu projednala na svém včerejším jednání vláda. Počítá s tím, že se původních pět vln uvolnění spojí do čtyř, kdy poslední termín má být pondělí 25. května 2020.

Už v pondělí 27. dubna se otevřou velké obchody s vchodem z ulice, ale také knihovny, zoologické a botanické zahrady bez vnitřních pavilonů či posilovny a fitness centra. Nákupní centra dostala zelenou k otevření od 11. května. V ten samý den se zpřístupní muzea a galerie. Restaurace se budou otevírat postupně ve dvou etapách. K jejich úplnému otevření by mělo dojít 25. května. Stejný den se zpřístupní hrady, zámky a za přesně definovaných podmínek by mohly začít i další kulturní aktivity.

Rozvolnění se týká i vysokých škol. Ty mohou od pondělí 27. dubna otevřít pro všechny studenty. Nyní mohou zkoušky nebo individuální konzultace absolvovat pouze studenti posledních ročníků.

harmonogram
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Vláda včera také zrušila zákaz volného pohybu osob. Od dneška se může na veřejnosti setkat deset lidí, kteří nejsou členy jedné domácnosti. Doposud to byli dva lidé. Povoleno je i vycestování do zahraničí, přičemž po návratu bude nutné absolvovat čtrnáctidenní karanténu nebo mít negativní test. Roušku nebo jinou ochranu dýchacích cest je ale stále nutné na veřejnosti nosit.

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz

 
Přidat na Seznam.cz