Ilustrační foto. Zdroj: Plzenoviny.cz

Obchody se otevřou rychleji, kulturní život se rozvolní v květnu

Pokud bude situace s vývojem pandemie koronaviru příznivá, k uvolnění podnikatelských a dalších činností dojde rychleji. Aktualizovaný harmonogram pozvolného návratu k běžnému životu projednala na svém včerejším jednání vláda. Počítá s tím, že se původních pět vln uvolnění spojí do čtyř, kdy poslední termín má být pondělí 25. května 2020.

Už v pondělí 27. dubna se otevřou velké obchody s vchodem z ulice, ale také knihovny, zoologické a botanické zahrady bez vnitřních pavilonů či posilovny a fitness centra. Nákupní centra dostala zelenou k otevření od 11. května. V ten samý den se zpřístupní muzea a galerie. Restaurace se budou otevírat postupně ve dvou etapách. K jejich úplnému otevření by mělo dojít 25. května. Stejný den se zpřístupní hrady, zámky a za přesně definovaných podmínek by mohly začít i další kulturní aktivity.

Rozvolnění se týká i vysokých škol. Ty mohou od pondělí 27. dubna otevřít pro všechny studenty. Nyní mohou zkoušky nebo individuální konzultace absolvovat pouze studenti posledních ročníků.

harmonogram
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Vláda včera také zrušila zákaz volného pohybu osob. Od dneška se může na veřejnosti setkat deset lidí, kteří nejsou členy jedné domácnosti. Doposud to byli dva lidé. Povoleno je i vycestování do zahraničí, přičemž po návratu bude nutné absolvovat čtrnáctidenní karanténu nebo mít negativní test. Roušku nebo jinou ochranu dýchacích cest je ale stále nutné na veřejnosti nosit.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner