Foto: Unsplash

Objevte ty nejzajímavější lokality na Balatonu

Maďarský Balaton patřil za éry socialismu k vyhledávaným lokalitám a byl jedním z mála míst, kam se mohlo legálně vyrazit k čisté vodě za teplem. Po pádu železné opony se cíle Čechů změnily a ti začali objevovat dříve zapovězená místa. To už ale aktuálně neplatí a „maďarské moře“, jak se Balatonu také říká, patří opět k oblíbeným destinacím.

Nejznámější místa kolem Balatonu

Balaton je velice rozlehlé jezero. Na délku má téměř 80 kilometrů a jeho šířka dosahuje kolem 12 kilometrů, což je obrovská plocha pro nejrozličnější pláže. Přestože se jezero vyznačuje mírnou hloubkou a v některých místech je vody po kolena i desítky metrů od břehu, pobřeží zde najdete různorodé.

Obecně lze říci, že pláže pro ty, kteří chtějí trávit den sluněním, koupáním, vodními hrátkami a procházením se po příjemných promenádách, se nacházejí na jihovýchodním pobřeží. Mezi nejznámější Balaton pláže patří města Siófok se 17ti kilometrovým písečným pobřežím či Zamárdi. Čím více budete na jihu, tím můžete čekat mělčejší pobřeží, což ocení zejména rodiny s dětmi.

Balaton
Foto: Unsplash

Větší hloubka vás čeká na severu Balatonu. Zde si vyhledejte lokality jako Balatonfüred, kde se mimochodem nachází největší maďarský kemp, nebo Keszthely. Pláže jsou zde spíše travnaté a přístup do vody je někdy pouze po schůdkách. Zaplavat si pak budete moci už zhruba 30 metrů od pobřeží.

Zajímavý je také Tihanyský poloostrov, který potěší zejména milovníky přírody, architektury, historie a zájemce o výlety lodí. Na východní části poloostrova se také nachází několik menších pláží, zejména pak ve městečku Tihany.

Balaton svědčí rodinám s dětmi a neplavcům

Balatonské jezero je v létě vzhledem ke své malé hloubce a poloze uprostřed Panonské pánve velice teplé. Voda zde v letních měsících dosahuje i 25 stupňů. Pro neplavce nebo rodiny s malými dětmi tak představuje ideální místo letní dovolené. Kolem celého pobřeží se tak nenacházejí jen kempy, apartmány a hotely, ale i zábavní atrakce, tobogány, lázeňské komplexy, bary a promenády s restauracemi nabízejícími místní i světovou kuchyni.

Před cestou do Maďarska nezapomeňte na nic důležitého. Ať už pojedete jakkoliv, cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí. Výhodné pojištění i s autoasistencí aktuálně nabízí AXA Assistance. Pojedete-li vlastním vozem, pečlivě naplánujte trasu a nezapomeňte také na dálniční poplatky. Vzhledem k vytížení místních ubytovacích zařízení také doporučujeme rezervaci předem.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: