Foto: Shuttershock

Tradiční okrasné kameny na zahradu v našich končinách

Zahrady se neobejdou bez kamenů. Často se z nich vytváří estetické prvky v podobě skalek, jezírek, užitečných cestiček, ale i méně tradičních koryt suchého potoka. Přečtěte si, kde všude v zahradě využijete okrasné kameny.

Nejoblíbenější využití okrasných kamenů do zahrady

Už naše babičky využívaly okrasné kameny na skalku posbírané na pozemku, které by jinak překážely. V současné době si můžete zakoupit mramorové drtě v široké paletě barev a dopřát si i jinou než místní horninu. Skalka je nejvíce působivá ve svažitém terénu. Pokud máte pozemek v rovině, vytvořte si svou vlastní miniaturní horu se skalnatými svahy, kde každý okrasný kámen má své určené místo. Zpravidla ostrohranné horniny se částečně zapustí do zeminy a vytváří unikátní prostředí pro rostliny vyhledávající sucho a teplo.

Okrasné kameny na skalku potřebujete i malé

Mezi velkými solitéry ve vaší skalkové scenérii potřebujete okrasné kameny na zahradu v podobě jemnějších drtí, které podpoří horský ráz. Zajistí také zrychlené vsakování dešťových srážek do půdy a propustnost substrátu. Mramory uvolňují v malém množství vápník, který se hodí k rostlinám přirozeně rostoucím na vápencích. Pro kyselomilné můžete použít lávu Lapillo Rosso. Dekorační kameny také slouží jako nášlapné plochy. Ty pak slouží jako záchytné body, ze kterých můžete udržovat skalku.

Méně obvyklá tvorba s okrasnými kameny do zahrady

Se zaoblenými okrasnými kameny na zahradu můžete vytvořit méně častý objekt s názvem suché koryto potoka. Jde o meandrující imitaci vodního toku, který v letním období ztrácí vodu. Využijete zde oblázky všech velikostí, které umístíte do zahloubené rýhy na vašem pozemku a osadíte skalničkami.

Abyste se vyhnuli častému vytrhávání plevele, v počátku přípravy připravte větší prohlubeň. Poté ji vystelte geotextilií, která zabrání prorůstání nežádoucích rostlin. Přidejte hlínu, valounky a rostliny. Vhodné jsou netřesky a rozchodníky.

Okrasné kameny na zahradu do blízkosti jezírek

U břehů vodních toků a jezer se běžně vyskytují více či méně zaoblené horniny a minerály. Proto jezírka na vašem pozemku vypadají přirozeně, když jsou obklopena okrasnými kameny do zahrady. Vodu od zeminy izoluje jezírková folie a zabraňuje odtečení. Abyste dosáhli přirozeného vzhledu, vyplňte i dno a stěny pomocí kamínků. Nejvhodnější jsou valounky. Ideálně chemicky neutrální jakým je například kačírek. Okraje můžete obsypat kamennou drtí různé velikosti nebo většími kameny.

Nakupte okrasné kameny na zahradu v pytlích

Už víte, co nového na zahradě vytvoříte? A nevíte, kde sehnat kvalitní kameny do zahrady? Široký výběr dekoračních kamenů pytlovaných po 25 kg naleznete na e-shopu Stonex.cz. Doprava je po celé České republice zdarma už od jedné palety s váhou 100 kg. Potřebujete před nákupem poradit od odborníků? Na infolince e-shopu jsou vám k dispozici.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: