Foto: M. Root, DJKT

Orfeo – triumf hudby

Nejstarší dochovaná opera Orfeo, italského skladatele raného baroka Claudia Monteverdiho, bude mít premiéru 2. června 2018 ve Velkém divadle v Plzni. O výjimečnosti tohoto díla svědčí fakt, že inscenace bude krátce po premiéře uvedena ve třech reprízách na prestižním festivalu Musica Bayreuth.

Inscenace v režii Tomáše Pilaře přenese diváky do barokního divadla současnosti. „Chtěl jsem, aby měli diváci pocit, že jsou uprostřed barokního paláce, že se propadli do jiného časoprostoru. Využili jsme složitý systém oboustranných projekcí, díky nimž ožijí originální staré rytiny ze 17. století, zpěváky jsme oblékli do nádherných kostýmů a celou atmosféru umocníme použitím velmi speciální vůně složené podle dobových záznamů, kterou diváci ucítí při příchodu do sálu,“ vysvětluje režisér.

Hned po premiéře se inscenace představí v rámci 57. ročníku prestižního festivalu Musica Bayreuth, který patří k nejvýznamnějším evropským kulturním událostem. „Divadlo J. K. Tyla bude mít tu čest otevřít svou inscenací po rekonstrukci Markraběcí operní dům, jenž je přístupný jako muzeum a za celý rok je zde uvedena pouze jedna inscenace. Úžasné je i to, že k původně plánovaným dvěma představením jsme pro velký ohlas přidali ještě reprízu třetí,“ upřesňuje ředitel divadla Martin Otava. Jedná se o navázání spolupráce, která byla započata v roce 1996. Tehdy byl Martin Otava osloven, aby v Markraběcím operním domě inscenoval Dona Giovanniho. „V té době jsem dostal nabídku uvést Dona Giovanniho také v Plzni, a tak jsem vytvořil koprodukční spolupráci,“ doplňuje ředitel DJKT.

Opera je napsána ve stylu recitar cantado a jedná se o kombinaci zpěvu, herectví, dikce a přednesu. To klade na zpěváky vysoké nároky.  Dirigent Vojtěch Spurný dodává: „Sólisté musí být schopni tyto složky velmi jemně vybalancovat, což předpokládá nejen velký cit, ale také hlubokou muzikalitu a konečně i solidní pěveckou techniku.“ Proto byl na role v této opeře vypsán mezinárodní konkurz, jehož se zúčastnily pěvecké osobnosti z celé Evropy. Do hlavní role byl vybrán Lukáš Zeman, český barytonista, který vystupuje po celém světě.

Pro nastudování opery jsou klíčové historické nástroje. Diváci budou moci slyšet např. čtveřici pochodových bubnů, pět renesančních pozounů, dva cinky (druh renesančního kornetu), varhanní pozitiv, regál nebo loutnové nástroje včetně tzv. theorby, jejíž krk měří přes dva metry. „Zvláštností je zařazení barokní chromatické harfy, která má naprosto unikátní a nezaměnitelný zvuk, a není mi známo, že by vůbec v Čechách takový použitelný nástroj byl. Do naší inscenace proto bude jezdit hrát jeden harfista z Nizozemska a dvě hráčky z Francie. Na premiéře 2. června bude dokonce účinkovat jeden z nejlepších hráčů na historickou harfu na světě, pan Maximilian Ehrhardt.“ upřesňuje režisér Tomáš Pilař.

Monteverdi patří k zakladatelům operního žánru, svými inovacemi podstatně přispěl ke zrodu barokního stylu a je právem označován za Shakespeara hudby. Autor postupně upadl v zapomnění, avšak začátkem 20. století se začal obnovovat zájem o jeho dílo. Nyní má již stále místo v řadách klasických skladatelů a jeho opera Orfeo je považována za kultovní záležitost. „Monteverdiho pojetí harmonie je v Orfeovi silně excitované a naprosto se vymyká jakýmkoliv konvencím. Občas přestávám sledovat příběh a jen s úžasem vnímám, do jakých úžasných tvarů hudba vykvétá,“ říká Tomáš Pilař.

Bájný pěvec Orfeo oplakává smrt své manželky Eurydiky a hnán hlubokým zármutkem se ji vypraví hledat do Říše mrtvých. Svým zpěvem dojme vládce podsvětí Plutona, který nakonec dovolí Eurydiku odvést pod podmínkou, že se na ni Orfeo nepodívá. Ten však podmínku nesplní a Eurydiku opět ztratí.

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Premiéra 2. června 2018 ve Velkém divadle

Nejbližší reprízy 3. června a 4., 21., 26. září 2018 ve Velkém divadle

Před každým představením se uskuteční lektorský úvod.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: