Foto: DJKT

Pejsek a kočička začínají hospodařit na Malé scéně DJKT

Soubor činohry Divadla J. K. Tyla připravuje další titul pro dětského diváka, v sobotu 26. ledna od 15.00 na Malé scéně DJKT bude mít premiéru inscenace Povídání o pejskovi a kočičce, která vychází z nesmrtelných Čapkových příběhů.

Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka vyšlo již v roce 1929 a od té doby se stalo klasikou. Dnes snad neexistuje generace, která by se s milými Čapkovými příběhy o pejskovi a kočičce, kteří spolu žijí v domečku a chtějí vše dělat jako dospělí, nesetkala. K popularitě pohádek bezpochyby přispěl i animovaný seriál, nezapomenutelně namluvený Karlem Högerem.

„Inscenace pro tři herce plná laskavého humoru vychází z těch nejznámějších Čapkových příběhů, jako jsou O pejskovi a kočičce – Jak si myli podlahu či Jak pejsek s kočičkou pekli dort. Použijeme ale i méně známý příběh Jak hráli divadlo. Diváci se mohou těšit na Kláru Krejzovou jako kočičku, Jana Maléře, který se chopí role pejska, a Jaroslava Matějku, který bude mít obtížný úkol a sehraje všechny ostatní role,“ komentuje zpracování pohádky dramaturgyně a dramatizátorka Johana Němcová.

„Protože jsme věděli, že s námi bude spolupracovat Jaroslav Matějka, který je mistrem transformace, museli jsme z jeho schopnosti vytěžit co nejvíce. Proto jsme nakonec zařadili i povídku Jak si pejsek roztrhl kaťata, kde Jarda na malém úseku sehraje kromě vypravěče i zajíce, dešťovku, slepici, která sezobne dešťovku, a švadlenu,“ doplňuje režisér pohádkové inscenace Filip Nuckolls. „Na příbězích pejska a kočičky mi připadá okouzlující obtisk doby, kdy vznikly. Radost poetismu, okouzlení modernismem, rozpustilost dadaismu. Příběhy s jediným nadpřirozenem, kde se pejsek a kočička chovají jako lidé. Jinak je to důvěrně známý svět, kde se nesetkáte s drakem, ale se zlým příslušníkem svého rodu. A život našich hrdinů je neustálá hra. Je to také zápis ideálního světa, kde si všichni pomáhají a kdo strojí úklady, je rychle potrestán nebo se mu nevede dobře,“ míní o slavných pohádkách režisér.

Milý ráz inscenace podpoří kostýmy Lucie Šperlové a scéna Lukáše Kuchinky, v níž dominuje nábytek pejska a kočičky v nadživotní velikosti. Volba obřího nábytku tak dokonale vystihuje prostředí, ve kterém se zvířátka pohybují.

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Foto: Irena Štěrbová

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: