Plánujete zimní dovolenou na horách? Nezapomeňte si přibalit sluneční brýle
Řada lidí v zimě své sluneční brýle odkládá. To je ale velká chyba. Tento doplněk totiž oceníte za každého počasí, a to i v zimě. Ochrání totiž vaše oči, ať už vyrážíte na lyže, za turistikou, či jinými zimními radovánkami. Zvlášť pokud budete ve vyšších nadmořských výškách a na sněhu.
Síla UV záření v zimě
Právě v létě, kdy sluníčko nejvíce hřeje, máme pocit, že jsou UV paprsky nejsilnější. Jenže velkému riziku se bez správné ochrany očí vystavujete i v zimě. Zejména ve vyšších nadmořských výškách je UV záření silné, zvyšuje se o zhruba 10 % na každých 1000 metrů nadmořské výšky. Od sněhu a ledu se navíc odráží až 80 % paprsků, což zvyšuje riziko poškození očí. Proto byste sluneční brýle neměli odkládat s koncem léta, dobré je nosit je celoročně.
Ochrání navíc nejen váš zrak, ale také citlivou pokožku v očním okolí. Časté vystavování sluníčku může způsobit předčasné stárnutí pleti. S tím souvisí také používání opalovacího krému. Ten v zimě přijde vhod, jelikož i v tomto období naše pokožka dostává zabrat, a to od sluníčka i mrazu.
Pozor na sněžnou slepotu
Právě proto, že sníh odráží tolik světla, je zejména na horách velké riziko vzniku sněžné slepoty. Jde o akutní podráždění očí, při němž dochází k poškození rohovky, což je velmi bolestivé. Mezi typické příznaky patří pálení očí, slzení, dočasné zhoršení zraku (ztráta ostrosti) a citlivost na světlo. Sněžní slepota obvykle není trvalá, symptomy vymizí po několika dnech, přesto však nepodceňujte prevenci – nošení kvalitních slunečních brýlí.
Nepříjemné odlesky
Kromě toho, že ultrafialová část světelného spektra může oči poškodit, světlo odrážející se od sněhu je velmi nepříjemné. Dokáže to zkomplikovat obyčejnou procházku, ale i lyžování na svahu, proto byste se vždy měli chránit. Různé odlesky jsou navíc nepříjemné i při řízení auta. Lze je přitom snadno minimalizovat – Polaroid brýle zvyšují komfort při řízení i sportu. Využijete je nejen v zimě, kdy je sníh a námraza, ale třeba i na podzim, kdy se světlo odráží od vlhké silnice či vodních ploch.
Ochrana před větrem
Podráždění očí může způsobit i obyčejný vítr – ten je na horách často velmi prudký a studený. I před ním se přitom můžete chránit nošením slunečních brýlí. Praktické jsou sportovní modely, které poskytují ochranu i ze stran. Nebude vás tak obtěžovat vítr ani poletující vločky.
Ale na výlet stačí klidně i klasický model. Základem je zvolit spolehlivý filtr, případně i polarizaci. Nejefektivnější ochranu nabízí filtr UV400 – ten blokuje 100 % UV záření. Při výběru se samozřejmě zaměřte také na pohodlí při nošení a v neposlední řadě nepodceňujte design – i v zimě mohou být sluneční brýle módním doplňkem.
Jestliže nosíte dioptrické brýle, pak se nabízí dvě možnosti, jak oči ochránit a současně dobře vidět. První variantou je kombinace kontaktních čoček a slunečních brýlí, druhou pak sluneční dioptrické brýle, které kombinují vlastnosti obou. Na trhu můžete nalézt i samozabarvovací skla, které regulují tmavost dle intenzity okolního světla.
Pokud se balíte na zimní dovolenou na horách, nezapomeňte si s sebou sluneční brýle. I v tomto období mají UV paprsky sílu a představují riziko pro zdraví našich očí. S pomocí jednoduchého doplňku se můžete chránit a zpříjemnit si pobyt venku.