Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Třetí městský obvod vypisuje čtyřletý grant na významné kulturní akce

Významné kulturní a umělecké projekty mohou na Trojce získat grant rovnou na čtyři roky. Centrální obvod tak chce podpořit špičkové akce z oblasti performativního a audiovizuálního umění, které zde přispívají k rozvoji kulturního života. Žádosti je možné zasílat již od 23. června 2024.

Čtyřletý dotační program v oblasti kultury je možné získat na léta 2025 až 2028. „Tato neinvestiční dotace je určena pro významné, pravidelně se opakující umělecké a kulturní projekty, které byly v minulosti na územní třetího městského obvodu již realizované. Zároveň se musí jednat o akce, které trvají minimálně čtyři dny v kuse,“ popisuje místostarosta MO Plzeň 3 Ondřej Ženíšek.

O grant mohou žádat nestátní neziskové organizace, tedy spolky a obecně prospěšné společnosti, anebo právnické osoby oprávněné k podnikání realizující projekt splňující požadavky tohoto programu na území MO Plzeň 3.

Léto v Prazdroji letos začne už v půlce června. Zahájí ho Gambrinus Rock Fest

„Pořádající organizace tak nebudou muset žádat každý rok znovu a budou mít jistotu, že svůj projekt budou moci uskutečnit i v dalších letech. Plánování významných kulturních projektů je často specifické v tom, že umělce je potřeba oslovit minimálně dva roky dopředu. Pokud žadatelé o dotaci v klasickém ročním programu neuspějí, nebo je jim dotace krácena, je to velký problém a vystavují se tak společně s umělci velkému tlaku a často i situaci, kdy všichni zůstanou bez práce. Čtyřletým grantem chceme tyto stresující situace organizátorům kulturních akcí pomoci snížit a dát jim jistotu ve financování, tak aby mohli zajistit maximální dramaturgickou a uměleckou hodnotu svých projektů,“ vysvětluje záměr Eva Šafránková, zastupitelka a předsedkyně Kulturní komise MO Plzeň 3.

Minimální výše požadované dotace činí sto tisíc korun na jeden rok a částka poskytnuté dotace bude po všechny čtyři roky ve stejné výši. Maximální roční výše v jednotlivém případě je stanovena ve výši 300 tisíc korun.

Návštěvníkům Boleveckých rybníků slouží nové stezky

„Předpokládaný objem finančních prostředků alokovaných pro tento dotační program činí pět milionů 400 tisíc korun, tedy 1 350 000 Kč na jeden rok,“ dodává Ondřej Ženíšek.

Po vyhlášení dotačního programu 22. května bude na webu třetího městského obvodu zveřejněné úplné znění dotačního programu a podrobné informace. Poté, tedy od 23. června 2024 mohou neziskové organizace posílat žádost elektronicky prostřednictvím dotačního portálu poskytovatele eDotace na www.dotace.plzen.eu až do 30. srpna 2024. O žádostech pak bude rozhodnuto v prosinci letošního roku.

Zdroj: ÚMO 3

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: