Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Plzeň se připojila k celosvětové síti eduroam, a to jako první město v ČR

Novinku v bezdrátovém připojení přichystala pro uživatele internetu plzeňská radnice. Plzeň se jako první město v České republice stalo poskytovatelem bezdrátové sítě eduroam, jež využívají lidé po celém světě. Její hlavní výhodou je ověřitelnost, zabezpečení a garantovaná technická úroveň. Tuto síť může využít každý, kdo zde má založený účet. Možnost nové registrace město poskytne svým zaměstnancům a základním školám. Projekt spadá do konceptu Smart City Plzeň, jehož cílem je pomocí chytrých řešení zlepšovat kvalitu života obyvatel západočeské metropole.

„Technologie jdou neustále kupředu a já jsem rád, že Plzeň s tímto trendem dokáže držet krok. Síť eduroam je uznávaným a garantovaným způsobem bezdrátového připojení, využívají ji miliony lidí na celém světě. Fakt, že jako první město v České republice poskytujeme tuto službu na svých přístupových bodech, jednoznačně zvyšuje prestiž Plzně a staví ji na úroveň technologicky vyspělých metropolí. Pokud sem přijede například student z Ameriky, dostane se pohodlně na internet, a to skrze účet, který doma běžně používá,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa.

Síť eduroam vznikla v prostředí vysokých škol. Tyto instituce chtěly využít jednotlivých lokálních sítí a nabídnout tak svým zaměstnancům a studentům ověřené a zabezpečené připojení kdekoli na světě, a to skrze účet, který si vytvoří ve své zemi. „V České republice tento druh připojení garantuje sdružení CESNET, se kterým jako město dlouhodobě spolupracujeme. CESNET umožňuje připojení nekomerčním organizacím, například těm vzdělávacím a vývojovým. V poslední době se tato síť začíná výrazně rozšiřovat, kromě vysokých škol se začínají připojovat i střední školy a významné instituce jako Akademie věd České republiky,“ vysvětlil radní města pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

Plzeň se o připojení zajímala již delší dobu, aktivně jej začala řešit v souvislosti s dotacemi ITI, kdy zapojení do této sítě bylo jedním z kritérií pro úspěšné čerpání finančních prostředků. „Na základních školách šlo pouze o doporučení, ale vzhledem k tomu, že Plzeň byla na tento krok dobře technicky připravena a s organizací CESNET již delší dobu spolupracujeme, zprovoznění se obešlo bez problémů. V současné době si zaměstnanci města a uživatelé městem zřizovaných základních škol mohou vytvořit účet, jenž slouží pro připojení k městské wi-fi síti. Tento účet poté využijí i pro přihlášení do sítě eduroam. V testovacím režimu jsme síť spustili v areálu DEPO2015 a na novém přestupním autobusovém terminálu v Šumavské ulici, postupem času budou další lokality samozřejmě přibývat,“ řekl vedoucí úseku Infrastruktury Správy informačních technologií města Plzně Libor Červený.

V oblasti zkvalitňování wifi připojení se plánuje město přihlásit začátkem příštího roku také do dotačního programu Wifi4EU. Tento projekt vyhlásila Evropská komise v rámci rozšíření vysokorychlostního internetu do obcí. Město přihlásí všech 10 obvodů, vybraní žadatelé získají dotaci na zkvalitnění sítě ve výši 15 tisíc euro. 

Projekt spadá do městského konceptu Smart City Plzeň, jehož cílem je pomocí chytrých řešení zlepšovat kvalitu života obyvatel západočeské metropole. Podrobné informace jsou na webu www.smartcity.plzen.eu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru