Zóna Plzeň-střed. Zdroj: MMP

Zákaz pití alkoholu na vybraných místech začne v Plzni platit od května

Zákaz konzumace alkoholu na veřejném prostranství začne v Plzni platit od 1. května 2022. Na nové vyhlášce se v pondělí usnesli zastupitelé města. Novinka nebude platit plošně, ale jen ve vybraných lokalitách, dále také v okruhu 50 metrů od škol a školských zařízení a v prostoru nástupišť MHD. Plzeň tím chce zlepšit situaci v centru i na dalších místech, na nichž se shlukují skupiny problémových osob popíjejících alkohol a znepříjemňujících tak pobyt ostatním občanům.

Bezpečnější město, méně vandalismu i odpadků

„Věřím, že se nám i za pomocí tohoto opatření podaří zajistit v daných lokalitách pořádek a lidé se tu budou cítit lépe. Cílem není, aby si Plzeňané nemohli dát pivo na oblíbené předzahrádce, na koncertu, nebo si připít na Nový rok. Cílem je, aby si ‚partičky‘ bezdomovců či jiných dalších skupinek přestaly dělat zejména z centra města svoji předzahrádku,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Šindelář, který zvýšení bezpečnosti v Plzni považuje za jednu ze svých priorit.

Cílem nové vyhlášky je také snížení případů vandalství či menší znečišťování ulic a parků sklem a dalšími odpadky. Zákaz současně zvýší ochranu zdraví osob, zejména dětí a mládeže, využívajících veřejná prostranství v okolí škol a školských zařízení.

Plzeňské Slavnosti svobody proběhnou konečně v tradiční formě

Alkohol v Plzni nebude možné popíjet na veřejném prostranství ve čtyřech lokalitách

První zahrnuje Plzeň – střed, kam patří kompletně širší centrum města. Druhá lokalita zahrnuje náměstí Českých bratří na Borech, třetí lokalita vymezuje oblast kolem Obchodního centra Luna na Borech a čtvrtá pak oblast U Ježíška podél břehů řeky Radbuzy až k mostu Malostranská.

„Dále zákaz platí v okruhu 50 metrů od škol a školských zařízení, na nástupištích a nástupních ostrůvcích veřejné hromadné dopravy včetně přístřešků pro cestující umístěných mimo nástupiště či nástupní ostrůvky. V případě nástupišť umístěných u hrany chodníku se zákaz vztahuje na prostor nástupiště v rozsahu dva metry před označníkem zastávky ve směru jízdy a 30 metrů od označníku zastávky do prostoru nástupiště v celé šíři chodníku,“ doplnil Martin Zrzavecký, radní města Plzně pro oblast bezpečnosti.

Dopravní podniky mění podmínky pro bezplatnou přepravu občanů Ukrajiny

Výjimkou jsou prostory zahrádek a předzahrádek, které jsou součástí restaurací, hospod, kaváren a barů, a to v souladu s jejich provozní dobou. Zákaz se nevztahuje ani na schválené a povolené akce, jako jsou slavnosti, kulturní a sportovní události, společenské akce a trhy. Další výjimka se týká případného konání oslav u příležitosti zisku mistrovského titulu v nejvyšší republikové soutěži některým z plzeňských sportovních klubů či oslav u příležitosti zisku mistrovského titulu národního sportovního týmu.

Město při tvorbě vyhlášky, kterou projednalo se všemi městskými obvody, vycházelo z poznatků městské i státní policie, z poznatků z přestupkového řízení, ze znalostí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně. Zohlednilo i připomínky zástupců neziskových organizací a také výstupy ze Studie Bezdomovectví v Plzni 2021, kterou si nechalo město zpracovat. Součástí studie bylo oslovení i bezmála 800 občanů z řad veřejnosti, kdy více než polovina dotázaných respondentů označila jako nejvhodnější bezalkoholovou zónu oblast parků, obchodních domů a jejich okolí a pěších zón.

Zastupitelé po prvním roce fungování vyhlášky vyhodnotí, jak se osvědčila.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: