reklamní prostor
Rak říční. Foto: DESOP Plzeň

Plzeňská přehrada České údolí vydává svá tajemství. Potvrdil se i výskyt raka říčního

V důsledku celkové rekonstrukce silničního mostu z Litic na Valchu, vedoucího přes horní část přehrady České údolí na řece Radbuze, je nutné obnažit nosné pilíře, které jsou jinak pod vodní hladinou přehrady. Proto také již druhý týden vodohospodáři postupně a dle předem domluveného plánu upouštějí z nádrže každý den asi 30 cm vodního sloupce.

reklamní prostor
reklamní prostor

Až voda na přítoku pod mostem obnaží všechny pilíře, vypouštění bude zastaveno, mostaři nastoupí na opravu jinak nepřístupné části pilířů a všem, kteří teď v holinách pročesávají odhalené dno a zátoky přehrady, se podstatně uleví. On totiž souběžně s plánovaným vypouštěním vody probíhá na lokalitě již druhý týden každý den systematický biologický průzkum a povolený záchranný transfer vodních živočichů. Těch, jak se postupně ukazuje, není na lokalitě zrovna málo, a tak právě pod odborným vedením Davida Fišera ze Záchranné stanice živočichů v Plzni se na lokalitě pohybuje hned několik jednotlivců a skupin pomáhajících při záchraně těchto zajímavých zvířat.

Jedním z účastníků této velice náročné akce je i Radek Zeman. Ten, jak sám říká, na lokalitě získává hlavně cenné zkušenosti. Již druhý týden ho můžete na přehradě vídat hlavně odpoledne po práci, jak s kýblem a dalekohledem prochází do setmění jednotlivé pláže a zátoky. Sbírá škeble, monitoruje živočichy i průběh vypouštění a sleduje vodní ptáky.

Plzeňští ornitologové ukazují pohyb čápů napříč kontinenty. Ne vždy skončí dlouhé tažení zdarem

Ke včerejšímu dnešnímu dni bylo na lokalitě sebráno a přesunuto celkem přes 5 000 kusů škeble říční, rybniční a velevruba malířského. Při sběru škeblí byl prokázán i výskyt raka říčního a opakovaně byl pozorován při sběru potravy na obnažených plážičkách kameňáček pestrý, jespáci, kulíci, pisík obecný a konipasi.

reklamní prostor

Zkrátka a dobře snížení vodní hladiny a obnažení dna přehrady přilákalo pestrou skladbu zajímavých a málokdy u nás pozorovaných živočichů, na které ochránci přírody mohly přijít jen díky onomu záchrannému transferu, který na lokalitě stále probíhá a bude probíhat minimálně ještě jeden týden.

„Pevně věříme, že obnaženého dna využijí i rybáři a správce povodí k úklidu rybářských vlasců a utrhaných návnad, včetně odpadků a skla. Jelikož i přes to, že se snažíme zejména vlasce na lokalitě sbírat a nenechávat, tak není v našich silách uklidit úplně vše a hlavně sbírat odpad, kterého tam je také dost,“ říká k akci Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Podívejte se na fotografie, které záchranáři během akce pořídili.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: