Plzeňští ornitologové ukazují pohyb čápů napříč kontinenty. Ne vždy skončí dlouhé tažení zdarem
Koncem srpna a začátkem září je většina čápů bílých už na cestě do svých zimovišť. Plzeňští ornitologové ze Záchranné stanice živočichů jejich tahovou cestu monitorují satelitní vysílačkou. O tom, že je to sledování plné napětí, neočekávaných situací a poznatků, se ochránci přírody přesvědčili sledováním tří označených mláďat čápa bílého. Bohužel cesta tažných ptáků nedopadne pro každé zvíře úplně nejlépe.
Cesta Míry z Mirošova pod Kilimandžáro
Čáp vylíhlý v roce 2019 v Mirošově na Rokycansku dolétl až do daleké Tanzánie pod pohoří Kilimandžáro. 8. března 2020 však nahlásil poslední pozice, a to pravděpodobně už jako uhynulý bez známek života. „Kontaktovali jsme místní ornitology z Arusha national park, bohužel bez výsledku,“ říká k pátrání po Mírovi Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.
Na mapce níže můžete vidět letovou trasu, kterou Míra překonal během přesunu do Afriky. Čápi se pohybovali vždy nad pevninou, a proto Míra letěl přes Balkán, Malou Asii, Blízký východ a následně přes Sinajský poloostrov zamířil do centrální Afriky.
Eda: stejná trasa, stejný osud
Eda, mládě vylíhlé z vajíčka (2019) z hnízda v Nalžovských Horách, byl následně adoptován do hnízda v Chodové Plané na Tachovsku. Odtud se mladý čáp vydal v srpnu 2019 spolu s dalšími čápy zhruba o dva týdny později po téměř stejné trase za Mírou. Společně pak zimovali v Keni, kde bohužel Eda přestal ve stejném týdnu jako Míra vysílat a hlásit své pozice.
Arnošt zvolil jinou taktiku
Zato „přibržděný“ Arnošt, sourozenec Edy ze stejného hnízda, rovněž vylíhlý z vajíčka a přistrčený také na hnízdo v Chodové Plané, první zimování moc neřešil a celou zimu strávil v ptačím parku kousek od česko-německé hranice pod Pasovem. Tam se nechal vykrmovat německými kolegy a domů do Čech se vůbec nevrátil.
Jenže letos Arnošt překvapil, přidal se ke skupině táhnoucích čápů a spolu s nimi se vydal na africké zimoviště. Na přiložené mapě od Bohumila Máška ze Záchranné stanice v Plzni můžete vidět, že Arnošt za to opravdu vzal a s cestou na zimoviště to letos myslí opravdu vážně. Tak mu držme palce, ať to dobře dopadne.
Míra z Mirošova podruhé
Další telemetricky sledovaný čáp bílý. Míra z Mirošova na Rokycansku, tentokrát s pořadovým číslem dvě. Tentokrát jde o společnou akci plzeňských ornitologů realizovanou spolu s ČSOP Rokycany, provozující Záchrannou stanici živočichů v Rokycanech. Letošní mladý čáp, opět úplně stejně jako mláďata v letech předešlých, spadl z hnízda v Mirošově do zástavby na rušnou komunikaci a nedokázal se vrátit k rodině na komín. Vysílačku Anitra mu záchranáři nasadili 5. července 2020 a téhož dne byl Míra II vypuštěn na Tachovsku u obce Tisová. Bohužel ani druhý Míra neměl dlouhý život. Jeho bezvládné tělo bylo i s vysílačkou a ještě jedním mrtvým čápem nalezeno 28. srpna 2020 u Chebu v poli pod sloupem elektrického vedení.
Starý mazák Kryštof
Záchranáři letos označili ještě Kryštofa. Jde o staršího ptáka, který se nejprve pohyboval po celých západních Čechách a nakonec se vydal na zimoviště úplně jinou cestou než mladí ptáci, které jsme popisovali výše. Aktuálně je někde nad Švýcarskými Alpami.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.