Zdroj: Pexels

Plzeňsko a dopravní nehody: jak jsme na tom v porovnání s minulým rokem?

Každý, kdo dennodenně vyráží na silnici, musí počítat s rizikem, že se nějakým způsobem připlete k dopravní nehodě. Právě proto každého budoucího řidiče v autoškole učí, jak podat první pomoc a obecně se zachovat, když se do takové situace dostaneme. Ze stejného důvodu se také na vozidlech rok od roku objevují nové a vylepšené bezpečnostní prvky, které mají zamezit zranění všech zúčastněných.

Jistě jste si všimli, že počet aut na silnicích stále roste, což logicky přináší čím dál tím větší provoz. Spolu s tím pochopitelně roste také pravděpodobnost vzniku dopravní nehody, ať už zaviněné vámi nebo někým jiným. Stačí k tomu chvilka nepozornosti, únava nebo špatné počasí a autonehoda je na světě. Nicméně pravděpodobnost je jedna věc a realita něco úplně jiného. Jak jsme na tom byli v roce 2019 v porovnání s předchozím rokem?

Co se od loňského roku změnilo?

Podle záznamů internetového deníku iRozhlas došlo v plzeňském kraji za uplynulý rok k 3 652 dopravním nehodám, což je oproti předchozímu roku o 21 incidentů méně. Kdybychom se měli zaměřit na konkrétní měsíce, pak by se dal za nejnešťastnější považovat říjen, kdy došlo celkem k 352 nehodám. Naopak nejméně nehod policisté zaznamenali během loňského února, kdy se jich nasčítalo celkem 230. Data z dalších měsíců si můžete porovnat v grafu níže.

Srovnání počtů dopravních nehod v letech 2018 a 2019

graf
Zdroj: iRozhlas.cz

Vzhledem k vyjádření policie České republiky se jedná o průměrná data. Velmi pozitivní je stoprocentně pokles v počtu smrtelných zranení, které dopravní nehody způsobily. Počet úmrtí byl v loňském roce v porovnání s rokem 2018 o více než třetinu nižší – konkrétně na silnicích zemřelo 28 osob. Těžká zranění pak prodělalo 69 osob, zatímco ta lehká zasáhla celkem 1 584 osob. Nejrizikovější oblastí jsou z hlediska dopravních nehod samozřejmě městské silnice.

Velký provoz a netrpělivost řidičů zkrátka často vezme za své. Není tedy překvapením, že k nejvíce nehodám došlo právě v Plzni. Hned druhé v pořadí bylo okolí Plzně a naopak poslední Rokycansko, kde za celý rok 2019 došlo pouze 342 autonehodám. Co se týče příčin dopravních nehod, jednalo se především o čtyři zásadní – jejich poměr najdete v grafu níže.

Příčiny dopravních nehod v roce 2019

graf
Zdroj: iRozhlas.cz

Jaké vznikly škody?

Jen málokdy dojde k nehodě, při které nedojde ke škodě na majetku ani na zdraví. Aby účastníci nehod měli náhradu škod vždy bez pokrytou, dává zákon řidičům povinnost si ke svému platit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, známější jako povinné ručení. Když pak řidič způsobí nehodu, pojišťovna za něj škody způsobené ostatním pokryje. Tímto způsobem chrání jak osoby, kterým byla způsobena újma, tak i samotného řidiče, který nehodu způsobil, jelikož by jinak musel vše zaplatit z vlastní kapsy.

Ceny se u různých pojišťoven liší, a tak je třeba si nejprve prostudovat ceník povinného ručení a až poté se rozhodnout pro konkrétní nabídku. Řidič by však neměl dávat pozor jen na cenu, ale také na limity povinného ručení, aby pojistka na úhradu všech způsobených škod skutečně stačila. Také popřemýšlejte o tom, zda si nevyřídit také havarijní pojištění. Povinné ručení škody ostatních totiž pokryje, ale ty vaše už ne. Díky havarijnímu pojištění však bude postaráno i o vaši osobu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: