Turisté budou po Plzeňsku a Bavorsku cestovat s jednou jízdenkou
Pohybovat se vlakem nebo autobusem mezi Plzeňským krajem a německým Bavorskem na jednu jízdenku? Toto léto žádný problém. Domluvilo se na tom při středeční návštěvě vedení Plzeňského kraje se zástupci partnerské oblasti Horní Falce a Dolního Bavorska.
„Česko-bavorské vztahy trvají přesně dvacet let a za tu dobu se nám podařilo mnoho úspěšných projektů. Covidová pauza ale dokázala celou řadu vztahů ochladit. Nyní se je všechny strany opět snaží znovu rozhýbat. I proto mimo jiné pan náměstek Pavel Čížek při jednání s bavorskou stranou předložil návrh dohody o vzájemném uznávání jízdních dokladů mezi okresy Regen, Cham a Plzeňským krajem,“ sdělil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Jde o pilotní projekt, který je připraven na období od 4. června do 25. září s tím, že následně si obě strany zájem o projekt na podporu turismu vyhodnotí.
Plán je takový, že na vybraných linkách a spojích budou uznávány konkrétní jízdní doklady. „V případě českých cestujících půjde o jednodenní přestupní jízdenku nazvanou Turista Plzeňskem a Bavorskem, díky které se lidé nebo skupiny budou moci prakticky volně pohybovat po Plzeňském kraji a příhraniční části Bavorska. Zakoupit ji bude možné standardně jako jakoukoli jinou jízdenku v našich autobusech nebo vybraných vlacích,“ upřesnil fungování v praxi náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.
Pro jednotlivce by zmíněná celodenní jízdenka stála 240,- Kč, pro skupinu 360,- Kč. „Věřím, že pro turisty je to další zajímavá možnost jak jednoduše i výhodně poznávat krásy Plzeňského kraje i oblast partnerského Bavorska,“ podotkl P. Čížek.
Návrh dohody o uznávání jízdních dokladů vedení Plzeňského kraje úspěšně představilo při setkání, kterého se účastnil Franz Löffler, předseda Krajského zemského sněmu Horní Falce a zemský rada okresu Cham, Walter Jonas, vládní prezident Horní Falce a právě hejtman Rudolf Špoták s náměstky Pavlem Čížkem a Petrem Vankou. Při diplomatické debatě si obě strany také vyměnily a porovnaly aktuální zkušenosti se zvládáním přijímání ukrajinských válečných uprchlíků. Pochválily fungování přeshraniční spolupráce jak mezi hasiči a policií, tak i systém zdravotnictví, kdy při případném neštěstí či akutní potřebě v blízkosti hranic vždy přijede pro postiženého nejbližší sanitka a je jedno zda z Česka nebo Německa. „Jde o velmi efektní spolupráci, kterou si v konečné fázi chválí zejména pacienti. Stále ale máme na čem pracovat, takže řešíme například zlepšení akutního příjmu,“ nastínil další téma diskuse hejtman Špoták.
Česko-bavorské vztahy na podzim oslavily kulaté jubileum. Oslavy dvacátého výročí spolupráce mezi Plzeňským krajem, Horní Falcí a Dolním Bavorskem se kvůli dřívějším omezením nekonaly. Vedení obou regionů je proto chystá uspořádat letos v září. „Aktuální situace na Ukrajině nám ukazuje, jak důležité je mít dobré vztahy se svými sousedy, proto si velmi vážíme naší spolupráce, kterou i nadále chceme podporovat a utužovat,“ dodal předseda Krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler.