Foto: Plzeňský kraj

Plzeňský kraj věnoval Ukrajině pět milionů

Darovací smlouvu na finanční dar ve výši pěti milionů korun jako humanitární pomoc Ukrajině signovali v úterý 5. dubna 2022 v sídle Plzeňského kraje svým podpisem hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták spolu s Jevhenem Perebyjnisem, velvyslancem Ukrajiny v České republice. Stalo se tak po jednání vedení kraje zastoupeného kromě hejtmana Rudolfa Špotáka také jeho náměstky Josefem Bernardem a Petrem Vankou. Poskytnutí daru ukrajinskému velvyslanectví odsouhlasili zastupitelé kraje o den dříve, na svém pondělním jednání.

„Finanční dar poskytujeme Velvyslanectví Ukrajiny v České republice jako humanitární pomoc z důvodu mimořádné události invaze Ruské federace na území Ukrajiny s tím, aby samo vyhodnotilo a rozhodlo, jak tyto peníze co nejlépe využít,“ řekl během slavnostního aktu podpisu darovací smlouvy hejtman Rudolf Špoták. Zdůraznil, že solidarita a pomoc je v případě Ukrajiny zásadní věc a je proto zcela na místě, že velvyslanectví samo rozhodne, jak s touto finanční pomocí naloží. Dodal také, že finanční prostředky věnované velvyslanectví jsou zárukou toho, že by při změně poměrů ve válkou sužované zemi zůstaly v České republice.

„Velmi si vážíme pomoci, kterou Ukrajině poskytujete – humanitární i finanční. Děkujeme vám za ni. Je to pro nás velmi důležité. To, co nyní potřebujeme, je zejména nákup zbraní, abychom mohli svoji zemi bránit,“ prohlásil velvyslanec Jevhen Perebyjnis a upřesnil, že peníze od Plzeňského kraje půjdou na účet, které zřídilo Velvyslanectví Ukrajiny v ČR ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, a jenž je výhradně určen na nákup zbraní od českých firem. „Tato investice je dobrou investicí, neboť před agresorem bráníme nejen svoji zem, ale i Českou republiku a Evropu. Chceme osvobodit naše města a obce, ubránit své území. Je to investice, která má napomoci tomu, aby zavládl na Ukrajině opět mír. Je toho mnoho co potřebujeme – léky, potraviny, pohonné hmoty. Česká republika nám před dvěma týdny pomohla s dodávkou pohonných hmot, ale bez zbraní nelze naši zem ubránit,“ dodal J. Perebyjnis.

Zástupci vedení Plzeňského kraje závěrem setkání naznačili, že tato finanční pomoc není pomocí poslední. Že je kraj v případě, že velvyslanectví o pomoc opět požádá, připraven pomáhat i nadále.

Zdroj: Plzeňský kraj

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: