Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Plzeňský andělíček Vošahlík nasadil roušku

Běžně k andělíčkovi na mříži u katedrály sv. Bartoloměje chodí stovky lidí a osahávají jeho hlavičku, aby jim přinesl štěstí. V současné situaci, kdy svět děsí pandemie nového koronaviru, může být i tak nevinná věc zdrojem nákazy, a tak i Vošahlík, jak se v Plzni lidově tomuto andělíčkovi říká, nasadil roušku.

Roušku upletli na plzeňském biskupství s tím, aby se lidé v těchto dnech andělíčka nedotýkali. Na mříži, kterou andělíčci střeží, je umístěn nápis: „Boží dotek je něžnější. Prosím, v těchto dnech se mě nedotýkejte. Kvůli sobě i ostatním. Váš Andělíček.“

Víra, že jedenáctý andělíček má přinášet štěstí, vznikla na základě pověsti, podle které měl plzeňský kat klečet při své svatbě u mříže a rukou se držet právě tohoto andělíčka. Kat, vzhledem ke svému povolání, totiž nesměl do kostela a při obřadu jej musel zastoupit náhradník. Dnes je andělíček údajně přinášející štěstí poznat na první pohled. Nespočet doteků jej v průběhu času zcela vyleštilo.

Plzeňští andělíčci dostali „výbavu“ již během zimy 2016, kdy některé hlavičky oblékly členky spolku Měsíční do čepic a šál. K oblékání andělů se pak přidávali i ostatní lidé.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner