Foto: Plzenoviny.cz

Plzeňský historik představí rozsáhlý životopis Jana Amose Komenského

Jan Amos Komenský – Poutník na rozhraní věků. Tak se jmenuje nová monografie o životě a díle Učitele národů. Knihu zpracoval plzeňský historik a pedagog Jan Kumpera, který ji představí veřejnosti. Akce se uskuteční v Polanově síni Knihovny města Plzně v ulici Bedřicha Smetany ve středu 27. března 2024.

Dílo bylo vydané letos v lednu v Muzeu Jana Ámose Komenského v Uherském Brodě a navazuje na životopisnou knihu o Komenském Jana Kumpery z roku 1992. Edice je zásadně přepracovaná, aktualizovaná a doplněná o výsledky výzkumu za posledních 30 let.

„Život Jana Amose Komenského představuje ve 13 kapitolách, v nichž lze sledovat nejen jeho osudy, ale také dění v tehdejší Evropě. Jedná se o nejrozsáhlejší knihu o Učiteli národů v češtině za posledních sto let. Na její představení bych chtěla pozvat nejen příznivce historie, ale také širokou veřejnost, která tak blíže pozná výraznou osobnost našich dějin,“ sdělila Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

„Jan Amos Komenský je významnou postavou evropské historie a velmi nás tak těší, že se tato událost uskuteční právě v Knihovně města Plzně. Návštěvníky s tímto rozsáhlým dílem seznámí jeho autor, přední plzeňský historik a pedagog Jan Kumpera. Akce začíná v 17 hodin a vstup na ni je zdarma,“ uvedla ředitelka Knihovny města Plzně Helena Šlesingerová.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: