Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Počet odhalených nákaz omikronem skokově narůstá

V posledních dnech došlo i v Plzeňském kraji k očekávanému zrychlení nárůstu počtu nákaz mutací omikron. Podle hygieniků se bude tato situace v následujících dnech stále zhoršovat. Situací kolem covidu-19 se ve středu 19. ledna 2022 zabýval i Krizový štáb Plzeňského kraje.

„Nastavená protiepidemická opatření je proto třeba důsledně dodržovat. Je třeba se připravit i na to, že pravděpodobně bude narůstat nemocnost personálu nejen v našich nemocnicích, ale i ve firmách a v krizové infrastruktuře. S tím je potřeba počítat a umět takovou situaci účinně řešit,“ upozorňuje hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Ředitel Krajské hygienické stanice Michal Bartoš upozornil, že v posledních dvou dnech jsou denní záchyty nákazy více než 1 000 případů. „V přepočtu na 100 tisíc obyvatel pak významně stoupá i denní incidence. Pohybuje se kolem 720 případů a očekává se další růst. Je to plošné komunitní šíření nákazy,“ uvedl Bartoš.

Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš potvrdil, že v zachycených vzorcích již z 90 % převládá mutace omikron a počty případů nákazy skokově rostou. „Naštěstí se tyto počty nepřenáší na zdravotnická zařízení. V tomto případě ale musíme očekávat zhruba týdenní zpoždění a v průběhu tohoto a příštího týdne uvidíme, jaký dopad bude mít nastupující vlna,“ říká Beneš. Upřesnil také, že je s omikronem hospitalizován zatím pouze jeden hematoonkologicky nemocný a velmi oslabený pacient.

Plzeňském kraji je k aktuálně hospitalizováno 77 pacientů, z toho 65 ve standardní péči a 12 na jednotkách intenzivní péče. Na umělé plicní ventilaci je jich 7. Žádný pacient není na ECMO.

Zdroj: Plzeňský kraj

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner