Zdroj: obrázku Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Počítač si vybírejte podle toho, na co jej budete používat

Počítače jsou dnes všude a jen těžko si bez nich dokážeme život představit. Většina rodin dnes disponuje hned několika přístroji. Rodiče je často používají na práci, děti pro studium a všichni společně potom pro zábavu. Při nákupech potom již nějakou dobu převládají notebooky nad stolními počítači, tzv. desktopy. Mnoho lidí ale při nákupu notebooku váhá, neboť nabídka je opravdu široká, stejně jako cenové rozpětí různých přístrojů. Jak zvolit ten nejvhodnější? Předně je třeba si ujasnit, k čemu budu počítač vlastně potřebovat.

Nadupaný stroj vs. funkční základ

Správné posouzení požadavků na výkon notebooku je důležité pro jeho výběr a tím i pro odhad ceny, kterou za něj zaplatíte. Není zkrátka notebook jako notebook. Pokud na něm toužíte hrát nejnovější hry, editovat videa na vyšší úrovni nebo spouštět jiné náročné programy, budete muset do kapsy sáhnout hlouběji a vybírat v kategoriích označovaných většinou jako „herní notebooky“ nebo „profesionální notebooky“. Ne vždy to je ale nutné.

Pokud chcete notebook pouze na surfování po internetu, základní kancelářské aplikace nebo občasně sledování filmů, postačí vám zaměřit se na levné notebooky. Extrémní výkon drahých notebooků bude pro vás v takovém případě zbytečný a jen byste za něj utráceli nesmyslně peníze.

Další parametry a jak na ně

S konkrétním plánovaným využitím souvisí i některé další vlastnosti notebooků. Může jít o možnost oddělení nebo úplného překlopení obrazovky, možnost dotykového ovládání apod. Stejně tak je třeba zamyslet se nad velikostí notebooku. Pokud jej budete často přenášet a chcete jej používat např. v dopravních prostředcích, vyplatí se samozřejmě menší úhlopříčka obrazovky, pokud bude počítač stát spíše doma na stole a jen jej občas přemístíte na chalupu, je lepší větší obrazovka.

Význam jednotlivých technických parametrů si pak zájemci mohou ujasnit na nespočtu webových stránek s průvodci výběrem notebooku. Prodejci jako třeba digifit.cz potom umožňují zákazníkům podle konkrétních parametrů vyhledávat, což je velmi užitečné a umožní to nalézt notebook přesně odpovídající potřebám a požadavkům.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: