Vizuál k akci.

Polské dny v Plzni zvou na výstavy, filmy, literární besedy i hudbu

V Plzni začaly Polské dny. Ve svém programu nabízejí výstavy, setkání s polskými bohemisty, spisovateli či s filmy i seznámení s polskou rockovou hudbou. Program připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s městem Plzeň a pod záštitou primátora Martina Baxy.

„Polské dny se v Plzni konají teprve potřetí, ale jde o akci, která k našemu městu určitě patří, vždyť rozšiřuje jeho kulturní nabídku a nabízí zajímavá setkání ať s polskou historií nebo s polským uměním. Program je rozvržen do celého září a začátku října,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.

„Průběh příprav letošního ročníku i samotný program značně ovlivnila koronavirová krize – snažili jsme se nachystat akce spíše komornějšího charakteru. Jsme však velice rádi, že se nám letos podařilo ještě více zapojit plzeňské kulturní instituce, některé k této příležitosti připravily vlastní polský program,“ řekl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

Benefiční výstava přátel Lumíra Aschenbrennera nabídne díla 25 umělců

Na úvod festivalu byly otevřeny tři různorodé výstavy. Neznámou epizodu z druhé světové války (dokonce s českými stopami) přibližuje výstava Pasy pro život ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, kterou doplní 17. září přednáška a promítání dokumentárního filmu. Druhou výstavu, tentokrát umělecké fotografie s tematikou židovského dědictví v Polsku a návratů současných ortodoxních Židů na místa spojená s jejich předky, mohou zájemci navštívit ve Staré synagoze – výstava má název Bracha / Požehnání. Polský street art se v Plzni představil už v rámci srpnového festivalu WALLZ, během nějž vznikl v plzeňském veřejném prostoru mural polského umělce Zbioka. Jeho tvorba je následně prezentována až do konce září na kolektivní výstavě v areálu DEPO2015.

Ani letos nepřijdou milovníci literatury o polský program na veletrhu Svět knihy, který se odehraje ve dnech 25. a 26. září v DEPO2015. Polský bohemista Aleksander Kaczorowski zde v rozhovoru s českým spisovatelem a scenáristou Pavlem Kosatíkem představí svou novou knihu o Otu Pavlovi, která vyšla i v češtině. Dalším hostem bude filmařka a spisovatelka Marta Dzido, jež za knihu Slast (rovněž byla vydána i česky) získala loni Evropskou literární cenu. A bezprostředně po ukončení Světa knihy, 26. září večer, bude možné se na koncertě Pocta polským rockovým legendám v Zach’s Pubu seznámit s písněmi, které utvářely polskou hudební kulturu. Kultovní polské skladby zazní v nových neotřelých aranžích v podání zpěvačky Agy Twardoch s kapelou.

Divadelní část Polských dnů v Plzni připravilo Centrum pro kulturní a sociální projekty Johan. V prostorách Moving Station se bude 15. září konat představení Kobietostan. Název by se dal do češtiny přeložit jako Ženostán. Inscenace vznikla na základě rozhovorů s ženami ve věznicích a azylových domech. Hned další den je v Moving Station na programu otevřený workshop o divadle ve vězení s herečkou Agniesszkou Bresler.

Diváci i školáci už vyhlíží Jeden svět Plzeň

Filmoví fanoušci se mohou těšit na tři polské filmy ve Filmovém klubu Plzeň, bude mezi nimi i snímek Corpus Christi, nominovaný v letošním roce na Oscara, který je na programu 6. října a je tak festivalovým epilogem.

„Mám velikou radost, že si Plzeňané kromě kulturních akcí budou moci Polsko vyzkoušet i na jazyku, na 21. září chystáme minilekci polštiny do Studijní a vědecké knihovny a bude i příležitost ochutnat některé polské speciality,“ dodal ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

Kompletní program Polských dnů v Plzni najdou zájemci na internetových stránkách Polského institutu v Praze: www.instytutpolski.pl/praha.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: