Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Potisky na předměty můžete dnes v domácích podmínkách vytvářet jedna radost!

Potisky všeho druhu stále dokáží zaujmout. Pokud si však chcete pořídit nějaký ten předmět s originálním potiskem, může být složité něco opravdu výjimečného najít. Dnes ale není problém popustit uzdu své fantazie a potisky si vyrobit. Můžete k tomu využít dokonce třeba stará trička, která byste už nenosili. Ale potisky můžete dělat také na další předměty, nejen na textil.

Speciální lisy na textil

Pojďme se ale nejprve podívat na již zmiňované potisky na textilní předměty. K tomuto účelu se používají takzvané termolisy. Tyto přístroje jsou schopny potisk nažehlit na textilie. Využívá se zde kombinace teploty a tlaku, čímž dojde k vylisování potisku. V dnešní době si můžete moderní lisy na textil pořídit také domů. Jejich cena je totiž dostupnější, než tomu bylo dříve. Nemusí to být ale pro vás pouze domácí zábava, můžete se třeba pustit do výroby vlastních triček, které potom můžete prodávat třeba na e-shopu. Budete-li dostatečně originální, určitě si své zákazníky najdete a jako bonus se vám termolis zaplatí.

Potisk je možné aplikovat také na další předměty

V úvodu jsme zmínili, že to není pouze o textilu. A to je samozřejmě pravda. Je totiž možné potisky vytvářet také třeba na hrnečky, talíře, různé reklamní předměty nebo sklo. Můžete dokonce tisknout vlastní sportovní dresy nebo vytvářet vlastní puzzle. K tomuto účelu se používá sublimačního tisku, kterého je schopen speciální termolis na potisk. Také zde se využívá princip lisu. Ze všeho nejdříve si však musíte vytvořit předlohu, která se tiskne na speciální tiskárně. Využívá se k tomu: 

  • Sublimační inkoust
  • Dvouvrstvý sublimační papír

Jakmile máte předlohu hotovou, tak tento motiv lze následně přenést na zvolený předmět. To se děje při teplotě okolo 200 °C, kdy se je sublimační inkoust schopen dostat do pórů předmětu a vytvořit tak potisk. Výsledkem jsou kvalitní potisky se stálými a zářivými barvami. Jedná se tak o ideální přístroj třeba také do firem na již zmiňované reklamní předměty.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: