Ilustrační foto. Zdroj: PxHere

Povinné zimní pneumatiky – jak to doopravdy je a další rady na zimu

Mnoho motoristů předpokládá, že od 1. listopadu do konce března je používání zimních pneumatik povinné. Na tom není nic špatného, protože zimním obutím se v tomto období nic nezkazí. Zákon však přikazuje povinnost použití zimních pneumatik pouze za určitých podmínek.

Zákon a povinné zimní pneumatiky

Zákon o pozemních komunikacích ukládá povinnost použít zimní pneumatiky u osobních a nákladních vozidel v období od 1. listopadu do 31. března v případě, že se na silnici vyskytuje souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo pokud lze tyto podmínky očekávat. Současně platí, že na úsecích vyznačených modrou dopravní značkou Zimní výbava a povinné zimní pneumatiky musíte mít v daném období zimní obutí bez ohledu na počasí. Na tyto úseky lze narazit na dálnici D1 na Vysočině nebo na horách. Zákon také stanovuje minimální hloubku dezénu zimních pneumatik, která musí být 4 mm.

zimní pneu
Celou zimu bez zimních gum nezvládnete. Foto: Pixabay

Co to znamená v praxi? Pokud ještě nemáte přezuto a venku svítí slunce, můžete bez obav vyrazit na silnice a žádná pokuta vám nehrozí. Takové počasí panuje zejména na začátku listopadu nebo koncem března. Pozor ale na úseky vymezené dopravní značkou. Zde musíte mít zimní pneumatiky, i kdyby bylo venku 25 ºC. Zároveň však nebudete platit pokutu, když 1. dubna pojedete na silnici za sněhové vánice na letních pneumatikách. Takové jednání je ovšem krajně nezodpovědné.

Podle odborníků by se měly zimní pneumatiky používat za jakýchkoliv podmínek, kdy průměrná denní teplota klesne pod 7 ºC. Až na výjimky panují takové teploty právě od konce října. Za nízkých teplot jsou zimní pneumatiky daleko účinnější než letní, a to i za sucha.

Velké změny v povinné výbavě od 1. října 2018

Povinné sněhové řetězy

Na vybraných úsecích na území České republiky můžete narazit na dopravní značku Sněhové řetězy. Jedná se zejména o horské komunikace. Značka nařizuje povinné použití sněhových řetězů v případě, že se na vozovce nachází sníh nebo led. Oproti povinnému používání zimních pneumatik, není nijak časově omezena a platí celoročně.

Do hor vyrážejte vždy se sněhovými řetězy v kufru. Nikdy nevíte, jaké podmínky vás čekají. Než ale vyrazíte, zkuste si řetězy nanečisto nasadit a napnout. Sice to není nic obtížného, ale vždy je lepší, mít jejich nasazení nacvičené.

sněhové řetězy
Do hor raději se sněhovými řetězy. Foto: Unsplash

Příprava auta na zimu a doporučená zimní výbava

V zimě mohou nastat podmínky, které jsou nepříjemné pro řidiče i automobil. Často je silnice pokryta sněhem, námrazou a nebo břečkou. Večer je brzy tma a ráno, pokud neparkujte v krytých prostorech, nebo nemáte fólii proti námraze, se nevyhnete škrábání zamrzlých skel či zametání čerstvé vrstvy sněhu. V horším případě vůz vůbec nenastartujete.

Buďte na zimu připraveni. Kromě nutného přezutí pneumatik, které uložíte ve své dílně či garáží, stačí udělat pár jednoduchých kroků.

  • zkontrolujte stav autobaterie
  • doplňte motorový olej a v případě, že se blíží jeho výměna, ji proveďte co nejdříve
  • používejte zimní směs do ostřikovačů
  • zkontrolujte stav chladící kapaliny, případně ji doplňte
  • vyrážíte-li do hor, tankujte arktickou naftu (na pumpách je nafta s aditivem od 1. 12.)

Při ruce se vyplatí mít škrabku na led a smeták na sníh. Myslete na to, že tyto nástroje je lepší mít mimo vozidlo. Máte-li vůz, který se odemyká klasicky klíčkem, pořiďte si rozmrazovač zámků. Stojí pár korun a je to nejjednodušší způsob, jak se bezpečně dostat do auta.

Abyste zimu přečkali v pohodě, myslete hlavně na bezpečí. Jezděte ohleduplně a bezpečně. Silnice nejsou závodní dráha a automobil se může v okamžiku stát smrtícím nástrojem. To samozřejmě platí celoročně.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru